Звільнення Криму для України є одним з основних компонентів її майбутньої безпеки, і це станеться не пізніше кінця серпня наступного року, оскільки РФ уже зараз суттєво втрачає логістичні можливості.  

 
Таке переконання висловив  екскомандувач Сухопутних сил США в Європі генерал у відставці Бен Ходжес.  

«Причина, чому я впевнений, що Україна звільнить Крим до кінця серпня, полягає в матеріально-технічному забезпеченні», – зауважив колишній американський командувач. 

 

Він пояснив, що в Крим з Росії йде всього два сухопутних шляхи. Один – по Керченському мосту, який уже має пошкодження та може зазнати нових ударів найближчим часом. Другий, так званий сухопутний міст, пролягає по суходолу з ростова через Маріуполь, Мелітополь і далі в Крим. Українці вже можуть цілити по Мелітополю з Himars, – нагадав він. 

«Отже, обидва сухопутні шляхи, потрібні для постачань у Крим, уже порушені, і я думаю, що впродовж наступних двох місяців вони зазнаватимуть все більших й більших проблем», – зазначив генерал. 

Водночас Ходжес підкреслив, що позбавити росіян можливості використовувати Кримський півострів як плацдарм, можна вже зараз. Для цього США й Захід повинні почати поставки далекобійних ракет. 

«Від Одеси до Севастополя – рівно 300 кілометрів. Отже, якби Україна мала Atacms прямо зараз, вони вже могли б зробити Крим непридатним для російських сил, для російського флоту в Севастополі, для російських авіабаз», – зауважив генерал. 

Він зазначив, що адміністрація США, яка поки не надала Україна Atacms, надто перестраховується. За його словами, це «самостримування» виникло ще від моменту, коли почалися дискусії, чи давати Україні протитанкові системи Javelin. Потім те саме відбулося зі Stinger, а зараз США надають Україні системи Patriot. У той час, як Росія жодного разу не вдалася до ескалації, оскільки їм немає чим відповідати. 

Експерти також прогнозують нові наступальні операції Збройних сил України і не чекають зимового затишшя.   

«Наступного року українська армія намагатиметься продовжити виснажувати російські сили, зберігаючи власні втрати якомога меншими. Я очікую, що Україна й надалі досягатиме успіхів у війні, але знадобиться час, щоб розбити нові російські сили», — коментує можливий розвиток ситуації на полі бою у 2023 році Філліпс Пейсон О’Браєн — професор стратегічних досліджень у Сент-Ендрюському університеті Шотландії. 

Запорізький напрямок лишається стратегічно важливим для досягнення цієї мети, припускає полковник запасу Роман Світан. Адже вийшовши до узбережжя Азовського моря, українська армія переріже сухопутний коридор росії з Херсонською областю і Кримом.  

«Завдання не в тому, щоб звільнити Мелітополь, Бердянськ чи Маріуполь. Ні. Завдання, щоб із Ростова не могли йти колони в бік Каховки. Якщо ми виконаємо такого роду рухи, практично можна сказати, що 50% цієї війни ми перемогли», — переконаний Світан. 

Просування на цьому напрямку дозволить ЗСУ розрізати російське угруповання в Україні навпіл і змінить динаміку війни, пояснює доктор Майк Мартін — запрошений науковий співробітник кафедри дослідження війни Королівського коледжу в Лондоні. Він називає запорізький напрямок «найімовірнішою віссю наступу українців» та прогнозує, що Україна не чекатиме весни й піде в наступ вже взимку — імовірно, у січні. 

Схожі прогнози робить і військовий експерт Роман Світан. Він вважає, що українці можуть піти в наступ у другій чи третій декаді січня, коли на південь прийдуть морози, що забезпечить легше просування техніки. 

Майк Мартін вважає, що українські сили спробують звільнити Токмак як ключовий залізничний вузол і вийти до узбережжя Азовського моря, що, однак, може бути не простою місією, оскільки росіяни тиснутимуть з обох боків. На підготовку українського наступу на цьому напрямку, на його думку, вказують «підготовчі» акти — удари HIMARS і робота партизанського руху в Мелітополі та Токмаку. 

«Так діють українці — знищують логістику, а потім затикають за пояс росіян. Я очікую, що це ми побачимо на південь від Запоріжжя і навколо Мелітополя», — зазначив Мартін.