Країни G7 домовилися ввести обмеження цін на російську нафту. Про це повідомив керівник ОП Андрій Єрмак у своєму телеграмі з посиланням на світове видання.
Є намір ввести обмеження щодо нафти з грудня, а на російські нафтопродукти – з лютого 2023 року.
Група Макфола-Єрмака пропонувала ввести обмеження цін на російську нафту у своєму Плані дій.
Це стане додатковим ударом по російській економіці.
На сьомому місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну міністри фінансів країн Великої сімки (G7) мають намір узгодити та подати план щодо встановлення граничних цін на нафту з Росії.
Про це повідомляє The Wall Street Journal.
Погодження граничної ціни має відбутися 2 вересня під час віртуальної зустрічі.
Передбачається, що граничні ціни будуть поширюватися не лише на нафту, а й на нафтопродукти, у тому числі на мазут, як на один із ключових експортних продуктів Росії.
План передбачає заборону на фінансування та страхування перевезень російської нафти, якщо вона продається вище за встановлену межу цін. За даними аналітичного центру Bruegel, країни Великої сімки страхують понад 90% світового судноплавства.
Домовленість почне діяти у грудні, коли набирає чинності європейське ембарго на російську нафту. Згідно з планом, його мають пом’якшити – заборона ЄС на страхування нафтових перевезень буде скасована, що дозволить європейським компаніям продовжити надавати фінансові послуги для транспортування та продажу російської нафти, але лише за встановленою ціною.
Нагадаємо, ідею запровадження граничних цін на російську нафту було висунуто на саміті лідерів G7 наприкінці червня. Таким чином, країни «великої сімки» мають намір обмежити доходи Москви від продажу нафти. Міністр фінансів США Джанет Йеллен представила цю ідею азіатським лідерам під час зарубіжного турне минулого місяця і повідомила Reuters, що провела обнадійливі переговори з Індією.
Деякі трейдери та аналітики нафтового ринку висловили сумніви в тому, що цінова стеля спрацює, оскільки Росія знайшла способи постачати свою нафту в Азію без використання західного страхування судів. Москва також може повністю припинити експорт частини нафти, що призведе до подальшого зростання цін на енергоносії.
Члени G7 намагалися знайти способи заповнити дефіцит енергоносіїв і впоратися з ростом цін, дотримуючись своїх кліматичних зобов’язань.
“У міру того, як ми поступово виводимо російські енергоносії з наших внутрішніх ринків, ми будемо прагнути розробити рішення, які скоротять доходи Росії від вуглеводнів, підтримають стабільність на світових енергетичних ринках і зведуть до мінімуму негативні економічні наслідки”, – йдеться у заяві G7.
Додамо також, що Газпром звинуватив французьку компанію Engie у несплаті коштів за липневі поставки та припинив постачання газу з 1 вересня.
“Кремлівська газова монополія звинуватила французьку компанію Engie – одного з основних постачальників газу у Франції, у несплаті коштів за липневі поставки та перекрила їй кран з 1 вересня. Своєю чергою, Engie заявила, що претензії Газпрому стосуються «розбіжностей у контрактах”, – йдеться в повідомленні “Нафтогазу“.
В українській компанії уточнили, що Кремль «втрачає» не тільки Францію. Зокрема, Газпром зупинив натри дні постачання газу до Європи через Північний потік-1.
“Газпром продовжує тиснути на країни ЄС. Але вони теж підготувались – заповнили газосховища на 80%. Тож країнам має вистачити газу, щоб пройти зимовий сезон. Росія через постійний шантаж втратила домінуюче положення на ринку ЄС”, – додали в Нафтогазі.
Також зазначається, що продовження постачання дозволить Путіну шантажувати Європу.
Після такої мобілізації внутрішніх сил та ресурсів Євросоюзу важко буде без втрати обличчя через якийсь час відновити постачання: це виглядало б як відверта поразка, як визнання того, що “Газпром” все ж не може обійтися без свого найважливішого ринку збуту – європейського.
Путіну потрібен “жах без кінця”. Поки газ тече, Кремль зберігає можливість лякати жителів Європи його остаточним відключенням – і шантажувати їх, вимагаючи, наприклад, скасувати деякі санкції або ввести в дію “Північний потік-2”. Але варто лише європейцям один раз піддатися, і підуть нові вимоги щодо скасування інших санкцій, а потім, так і дивись, і про згортання підтримки України у війні. Адже турбін на газопроводах багато – і будь-яка з них може зламатися.
На фоні цього, сьогодні стало відомо й про позитивні зрушення.