День за днем, поступово і впевнено наші сили оборони звільняють від російських загарбників тимчасово окуповані території України.
Попри те, що наша армія менша за російську чисельно, вона має значно більші успіхи. Останні місяці ми спостерігаємо за тим, як ЗСУ звільняють українські населені пункти.
Військові експерти розповіли Василю Саф’янюку для Фактів ICTV про те, як українські військові ведуть боротьбу і чому Росія програє.
Насамперед вони запевняють, що Україна веде сучасну війну, розробляє нові плани та стратегії відповідно до ситуації та озброєння. Росія ж використовує старі методички, які в нашому сторіччі вже не актуальні. Проте вони продовжують воювати, як звикли.
Також не менш важливим фактором є наші вмотивовані та підготовлені військові й, звісно, мудре керівництво. У Росії ж зараз кидають на передову нових мобілізованих солдатів практично без підготовки.
Наше керівництво зосереджується на будуванні стратегії, яка принесе успіх. Керівництво РФ відправляє бійців утримувати всю лінію фронту. Тобто просто для якоїсь чисельної переваги, не думаючи про безпеку чи збереження життя особового складу.
Головні чинники успіху наших оборонних та наступальних операцій – це вмотивовані та підготовлені війська і мудре керівництво, яке спроможне опановувати і застосовувати нові методи ведення війни. А головнокомандувач Валерій Залужний та керівник Генштабу Сергій Шаптала – це наш щасливий квиток в плані обороноздатності країни, переконаний Олег Жданов.
— Сьогодні ЗСУ застосовують такі методи ведення війни, які РФ не може навіть у повному обсязі осягнути. От наприклад: розбиття, або пошкодження системи логістики. За рахунок знищення запасів і руйнування системи логістики ми досягаємо зниження бойових потенціалів передових частин.
А потім – раптовий прорив оборони і швидке просування в глиб оборони противника. Ми фактично застосовуємо історичні, я би сказав, методи ведення війни, які колись розробив наш земляк і співвітчизник Нестор Махно, – каже Жданов.
Як приклад сучасного підходу до ведення бойових дій Жданов наводить Харківську наступальну операцію. На його думку, це справжня стратегічна гра, у якій наші очільники переграли Генштаб РФ. Фактично вони змусили росіян повірити у те, що було потрібно нам.
— Це була інформаційно-психологічна спецоперація, в якій були задіяні всі, включаючи вище політичне керівництво держави. Нам вдалося переконати Генштаб Росії в тому, що головний напрямок контрнаступу буде на півдні.
Жданов зазначив, що сьогодні росіяни не можуть скористатися військами на правому березі Дніпра. Він вважає, що у такому успішному контрнаступі важлива роль інформаційної складової. Жданов впевнений, українські ЗМІ реально допомогли реалізувати Харківську операцію.
— На мій погляд, тут головний чинник: це дозування і злив тієї інформації, яка була необхідна на користь Генштабу. Вони знали, що ЗМІ це підхоплять. І головне, щоб все це виглядало дуже переконливо. Що зрештою і вдалося досягти.
Заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь головними факторами успішних дій наших військ вважає ретельне планування кожної операції, що базуються на даних розвідки, та сам спосіб ведення війни.
— Наші генерали не б’ються головою об стіну, як російські. Ті три місяці б’ються об одні й ті ж оборонні позиції, просто знищуючи власний особовий склад. Вони також використовують просто неймовірну кількість боєприпасів, ведучи війну XX, а можливо й XIX століття, а не XXI століття. Наша ж армія веде асиметричну війну, тому що не можна Україні вести симетричну війну з РФ, – каже Самусь.
Українська армія використовує модель розвідувально-ударного комплексу. Зараз це можна називати мережево-центрична війна. Цей принцип, нагадує Михайло Самусь, відомий ще з 50-х років ХХ століття. Його суть – всі ЗС мають бути єдиним комплексом, в якому діє потужна і якісна розвідка на всіх рівнях.