Європейська комісія хоче, щоб Угорщина виконала її вимоги для розблокування мільярдів євро виплат із фонду ЄС на подолання наслідків коронавірусної кризи, вже до кінця цього року. Про це повідомляє Politico.

“Усі рішення мають бути ухвалені до кінця цього року, інакше кошти більше не будуть доступними. Тож у певному розумінні ми наближаємось до певного цейтноту”, – заявив у понеділок віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Щоправда, депутат Європарламенту Даміан Безелагер, який входив у переговорну групу з питань COVID-фонду, стверджує, що для встановлення таких дедлайнів немає підстав.

“У найкращому разі юридична підстава (для такого рішення) дуже непевна. Схоже, що Комісія намагається знайти причини схвалити угорський план. Це буде ще однією великою помилкою”, – сказав він у коментарі Politico.

Європейська комісія визначила для Угорщини фінансування в розмірі 7,2 мільярда євро з COVID-фонду, але висунула кілька вимог, пов’язаних із більшою прозорістю державних витрат і боротьбою з корупцією.

Зазначимо, що В уряді Чехії, яка нині головує у Європейському Союзі, не виключають, що найближчим часом Угорщині доведеться вийти зі складу ЄС або змінити свою політику щодо Росії. Про це заявив чеський міністр з європейських справ Мікулаш Бек, повідомляє irozhlas.

Посадовець зазначив, що найближчими місяцями він матиме дуже багато роботи, щоб зберегти Угорщину в європейському мейнстримі. Водночас невеликим позитивним сигналом він вважає те, що країна відмовилася від вимоги виключити трьох російських олігархів зі списку санкцій.

“У Європейському Союзі переговори часто бувають тяжкими, і на це може піти більше країн. Але Угорщина пройшла довгий шлях, на мій погляд, до краю якоїсь прірви, і тепер їй належить вирішити, чи повертатися від того краю, чи ризикнути стрибком, про наслідки якого я не хочу спекулювати”, — сказав міністр, додавши, що теоретично це може бути вихід із Євросоюзу.

Він підкреслив, що ЄС має зберігати свою єдність.

“Єдність у Європейському союзі ніколи не була і не буде єдністю одного голосу, але завжди буде єдність багатьох. Єдність багатьох голосів, які ведуть один з одним діалог, іноді сперечаються, але в результаті знаходять взаємну згоду щодо ключових питань”, — наголосив Бек.

До того ж Поки Україна захищається ціною життів військових та цивільних, угорський прем’єр Віктор Орбан цинічно торгується на крові. Наприклад, заявив, що дозволить відновити санкції лише за умов, якщо їх знімуть з трьох російських олігархів: Алішера Усманова, Петра Авена та Віктора Рашнікова, пише  українська дипломатка Лана Зеркаль для НВ.

«Від такого хамства навіть досвідчені дипломати були в шоці, але довелося «домовлятися», щоб уникнути сорому. Орбану ж все одно — одного разу він зміг вивести з-під санкцій патріарха Кіріла, може, і цих бандитів вдасться. А не вдасться — ще щось відірве собі в ЄС. Спецумови на газ або кошти фонду розвитку — можливості, які дає вето на рішення ЄС, величезні», – наголошує вона.

Боротися з цим можливо лише спільно і постійно. Поодинокі акції та звинувачення, як ми бачимо, не ефективні. Але це не означає, що нічого не треба робити. Навпаки, нам потрібно знайти ключ до серця угорців, які досі пам’ятають та рефлексують з приводу Тріанонського договору, за яким Угорщину змусили погодитися на втрату майже трьох чвертей території, відмовитися від авіації і флоту та скоротити армію.

«Отже, знайти точки дотику можливо, бо угорці це не лише Орбан та його посіпаки, головне це не припиняти комунікацію та нагадувати, як болісно втрачати людські життя, території та про те, що сьогодні на кону стоїть майбутнє всієї Європи. Ми маємо бути на кожній публічній акції, сперечатися з кожним експертом та журналістом, демонструвати можливості, які Україна пропонує Європі після перемоги. Ми маємо подвоїти дипломатичні та інформаційні зусилля. Не істерити — розповідати і переконувати. Аргументувати. Шукати партнерів та союзників», – говорить експерт.