Україна очікує від Австрії більшої допомоги в рамках її нейтралітету, у т.ч. шляхом надання українській армії нелетальної допомоги.
Про це в інтерв’ю австрійські газеті Die Presse заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
“Нейтралітет є частиною політичної ідентичності Австрії, і це потрібно прийняти. Однак концепцію нейтралітету можна використовувати як виправдання для того, щоб не робити нічого або робити дуже мало. Але можна також сказати: а що є максимумом, який дозволяє наш нейтралітет? Я хотів би, щоб Австрія обрала другий варіант і підтримувала нас не лише політично і гуманітарно, але й у багатьох інших речах, які вписуються в концепцію нейтралітету, однак потребують політичної волі”, – прокоментував Кулеба питання про те, чи очікує Україна більшої підтримки від Австрії.
На уточнююче запитання, що це могло би бути, міністр зазначив, що “Австрія могла би підтримати українську армію більшою нелетальною допомогою”.
Глава української дипломатії також прокоментував висловлювання глави МЗС Австрії Александера Шалленберга про те, що Європа не може повністю відмежуватися від росії, яка не зникне з карти і залишатиметься великим сусідом, а Достоєвський і Чайковський завжди будуть частиною європейської культури:
“Якщо не можна відмежуватися від росії, то це означає, що не можна відмежуватися від воєнного злочинця, який викрадає дітей і чиї дії нагадують дії загарбницького режиму, який викрадав дітей з окупованих територій за допомогою програми “Лебенсборн”.
За словами Кулеби, Шалленберг є його другом, але в цій заяві “він змішав занадто багато речей” і мав би бути точнішим.
“Нинішня росія – це не тільки ворог України, але й ворог Європи. Нинішня росія не поважає Європу, в тому числі Австрію, і хоче, щоб вона перестала бути символом процвітання. Це – та росія, від якої Європа, Австрія і Александер мають відокремитися. У російській історії є багато речей, які можна любити. Я цього не роблю. Я зробив свій особистий моральний вибір, відмежувавшись від російської культури. На жаль, багато видатних російських письменників ненавиділи українців так само сильно, як і путін, і бажали їм смерті”, – зазначив глава українського МЗС.
В інтерв’ю він також прокоментував діяльність австрійської банківської групи Raiffeisen Bank International, закликавши усі міжнародні компанії, які дбають про свою репутацію, вийти з рф і не бути частиною злочинного путінського режиму.
“Будь-яка компанія, яка дбає про свою репутацію, повинна це робити (припинити бізнес в рф – ред.) . “Райффайзен” дбає лише про свій прибуток. Це його вибір – неправильний вибір. Він про нього пошкодує. В історії компанії часто робили неправильний вибір і співпрацювали зі злочинними режимами”, – заявив Кулеба.
Водночас нагадаємо, раніше Президент України Володимир Зеленський також заявив про очікування допомоги від Австрії у наданні систем захисту від ударних дронів та систем радіоелектронної боротьби, як і інших засобів нелетального характеру, а також в розмінуванні української території.
У свою чергу Федеральний уряд Австрії досі не передав у Фонд енергетичної підтримки України фінансову допомогу, перший транш якої у 5 млн євро був обіцяний ще в грудні 2022 року.
“Передісторія: кілька місяців тому австрійський уряд пообіцяв Україні загалом десять мільйонів євро на підтримку енергетичних компаній – але гроші досі не надійшли”, – повідомляє Der Standard.
У “народному” міністерстві фінансів підтвердили газеті, що погодження переказу грошей міністерством захисту клімату ще не відбулося. Причиною було названо “необхідність узгодження конкретних сум”. У відомстві запевнили, що це питання буде вирішене “в найближчі кілька днів”.