В міністерстві закордонних справ Франції нарешті відреагували на скандальні слова китайського посла Лу Шайє, який представляє МЗС Китайської Народної Республіки у Парижі.
Напередодні чиновник викликав масштабний дипломатичний скандал, цинічно заявивши, що Крим може територіально не належати України. У МЗС Франції заявили, що з “жахом сприйняли” відповідну заяву, пише Le Figaro.
Там закликали Китай пояснити, чи відображають подібні слова загальну позицію країни або ж це власна думка Лу Шайє. Париж сподівається, що Китай все ж має інші погляди.
Також видання нагадало, що території України у межах 1991 року разом з Кримом офіційно визнали всі країни ООН, включно с Китаєм.
Видання вказує, що наразі поведінку лідера КНР Сі Цзіньпіна важко трактувати однозначно. За понад рік повномасштабної війни він досі не провів перемовини з президентом України Володимиром Зеленським, попри відповідні заклики.
Проте лідер КНР вже встиг відвідати з візитом Москву, таким чином підтвердивши свої наміри продовжувати партнерство з кремлівським диктатором Володимиром Путіним, пише Le Figaro.
Міністерства закордонних справ Латвії, Литви та Естонії викликали послів Китаю, щоб ті дали пояснення щодо висловлювання посла у Франції Лу Шайє.
Напередодні в ефірі французького телеканалу LCI Лу Шайє заявив, що не існує міжнародної угоди про суверенний статус пострадянських країн.
Під час інтерв’ю його запитали, чи вважає він анексований росією Крим українським, на що посол заявив, що регіон “із самого початку належав Росії”, а Микита Хрущов “подарував Крим Україні за часів Радянського Союзу”.
“Навіть ці країни колишнього Радянського Союзу не мають ефективного статусу, як ми говоримо, відповідно до міжнародного права, тому що немає міжнародної угоди, яка конкретизує їх статус суверенної країни”.
Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс пояснив, що у зв’язку з такими заявами, які озвучив китайський посол у Франції, держави Балтії не довіряють Китаю як “посереднику” у врегулюванні війни в Україні.
“Якщо комусь все ще цікаво, чому країни Балтії не довіряють Китаю як “посереднику в досягненні миру в Україні”, то ось китайський посол, який стверджує, що Крим є російським, а кордони між нашими країнами не мають жодних правових підстав”, – написав Ландсбергіс.
В свою чергу посол України у Франції Вадим Омельченко також відреагував на скандальні заяви посла Китаю в цій країні щодо Криму і статусу України у міжнародному праві.
Також на запитання, чи вважає він Крим приналежним Україні, посол сказав, що “це залежить від того, як ви сприймаєте проблему”, додавши, що “це не так просто”.
Китайський дипломат також сказав, що Крим був “російським спочатку”, але не уточнив, що мав на увазі під початком.
Український посол Вадим Омельченко гостро відреагував на такі заяви.
“Або є очевидні проблеми з географією. Або такі заяви йдуть врозріз з позицією китайської столиці “щодо зусиль з відновлення миру в Україні на основі міжнародного права та цілей і принципів Статуту ООН”.
Тестове питання “Кому належить Крим?”, як завжди, є показовим. Наступного разу добре було б розширити його питанням “Кому належить Владивосток?”. Тут немає місця двозначності. Крим – це Україна”, – написав Омельченко у своєму Twitter.
Він додав, що “радянської імперії більше не існує, а історія рухається далі”.