Близько 50 тисяч людей зібралися сьогодні на площі в центрі Тбілісі на акцію з вимогою звільнення експрезидента Грузії Міхеїла Саакашвілі.
Акція почалася з того, що гендиректор опозиційного каналу “Мтаварі” і один з адвокатів Саакашвілі зачитали його послання, в якому він закликав громадськість країни до примирення й об’єднання.
Саакашвілі також закликав прихильників опозиції об’єднатися та 30 жовтня проголосувати за кандидатів від “Національного руху”, які вийшли у другі тури практично у всіх великих містах Грузії на місцевих виборах.
“Зараз не час розділятися ні за якими ознаками, ні за партіями, ні за іншими ознаками, пора звільнити і врятувати Грузію і найнеобхідніше сьогодні для цього – єдність. Дуже важливо усвідомити, що наше суспільство, країна має потребу у великому примиренні, і ми повинні бути до нього готові” – написав Саакашвілі.
Повідомляється, що тисячі людей приїхали на акцію з різних регіонів Грузії.
Організатор мітингу – партія “Єдиний національний рух”. Інші великі опозиційні сили не приєдналися до акції, але заявили, що їх члени можуть брати участь в протесті в індивідуальному порядку.
Додамо, що У Грузії суспільство переконане, що ситуація з Міхеілом Саакашвілі – це політичне переслідування. Винуватцем ув’язнення грузинського президента 2004 – 2013 років називають Бідзіна Іванішвілі.
Таку думку озвучила ексголова Національної поліції України Хатія Деканоїдзе. Вона підкреслила, що такі дії проросійського олігарха – це великий сором для Грузії.
“Усі справи, які завели проти Саакашвілі, мають виключно політичний характер”, – наголосила Деканоїдзе.
Політикиня зауважила, що добре ознайомлена з усіма справами проти Саакашвілі. Вона запевнила, що в жодній з них немає правової основи.
У такий спосіб проросійський режим у Грузії намагається тиснути на опозицію. Саме тому арешт президента є важливим символом для суспільства.
У той же час, було б дивно, якби Михайло Саакашвілі координував свою поїздку до Грузії з президентом України Володимиром Зеленським – це була радше його власна ініціатива.
Про це заявив політолог Олексій Якубін.
“Мені здається, що це була його власна ініціатива. Він – така людина, яка вирішила змінити для себе обставини або створити нові обставини для себе. Але, як ми тепер побачили, він, м’яко кажучи, переоцінив ситуацію. І свою роль у ситуації в Грузії”, – сказав експерт.
За словами політолога, Саакашвілі, напевно, сподівався, що грузини вийдуть на його захист або що його роль суттєво вплине на грузинські вибори:
“Проте так не сталося. Грузія переросла Саакашвілі – от і все. Мені здається, що в Грузії більшою мірою помітно почали формувати вже не вождистські структури, а колективістські – наприклад, на партійному рівні. Саакашвілі – це, скажімо так, людина іншої епохи. Але він продовжував думати, що нібито нічого не змінилося, але ситуація змінилася”.
“Як має реагувати Україна? З одного боку, так, Саакашвілі є українським громадянином. Але він же знав, куди сам їде. Тобто Україна його не відштовхувала. У нього були можливості їздити по всьому світу, крім Грузії, як громадянин України – ніхто його не чіпав. Повірте: навіть Грузії він особливо не був потрібен. Так, там були винесені вироки – на 6 років, – але їх в принципі влаштовувала ситуація, що Саакашвілі десь перебуває за межами країни. Тому, чому він приїхав, – це його особистий вибір… Водночас якою є реакція Заходу? Чи бачимо ми “в конвульсіях” представників західних структур, які б боролися за Саакашвілі? Ні, не бачимо. Я думаю, що вони взагалі були шоковані в контексті того, що Саакашвілі взяв і поїхав у Грузію”, – зазначив пан Якубін.
Нагадаємо, Саакашвілі наразі перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі, куди політик був поміщений після затримання 1 жовтня. Він оголосив голодування, називаючи себе політв’язнем, а висунуті проти нього звинувачення – сфабрикованими.