У самопроголошеній «Придністровській Молдовській Республіці» сталися декілька вибухів. У Міноборони України вважають, що це провокація російських спецслужб.
Президентка Молдови Майя Санду скликала 26 квітня засідання Вищої ради безпеки.
«Президент Республіки Молдова Майя Санду скликала сьогодні засідання Вищої ради безпеки у зв’язку з інцидентами у Придністровському регіоні”, — анонсували засідання у пресслужбі Президентури Молдови.
У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що вибухи у Тирасполі є провокацією російських спецслужб. У відомстві стверджують, що для керівництва так званої «ПМР» ця подія «не стала несподіванкою»: ще 22 квітня секретар місцевої «Держкомісії з ліквідації надзвичайних ситуацій» Вадим Шмаленко надіслав керівникові Каменського району Володимиру Бичкову листа — в ньому йшлося про «захищений пункт управління цивільної оборони міста».
«В разі відсутності такого пункту ставилося питання про його термінове створення. Тобто, ще за три дні до інциденту, керівники «ПМР» вже готувались до його проведення і подбали про облаштування захищеного і комфортного бункера», — пояснюють у ГУР.
«Очевидно, що цей випадок — один з низки провокативних заходів, організованих ФСБ для нагнітання панічних та антиукраїнських настроїв. За задумом авторів, вони мають виправдати війну на території України, чи залучити «ПМР» до бойових дій. Або в якості території з певним мобілізаційним резервом, або ж як територію, з якої російські війська можуть проводити атаки на українську територію», — додають розвідники.
За їхньою інформацією, ФСБ може продовжити такі провокації.
Окрім того, у Кремлі намагаються створити умови, щоб втягнути у свою агресивну війну мешканців Придністров’я Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков упевнений, що агресор потрапив у полон власним нав’язливим ідеям.
“Йому треба продемонструвати те, що можна втюхати росіянам як військовий успіх, до свого свята перемоги. Але для цього рашистам не вистачає живої сили. А вирушати в Україну на смерть якось не рвуться ні в Білорусі, ні в Росії”, – акцентує аналітик.
Тому, продовжує він, у Кремлі намагаються створити умови, щоби втягнути у свою агресивну війну мешканців Придністров’я.
“От для цього й відбуваються провокації: щоб можна було сказати у Придністров’ї: на вас уже напали Україна та Румунія (так, саме Румунія, член НАТО, а не млява Молдова!), але ми вас захистимо. Тож оголошуйте мобілізацію – і на фронт, на Донбас. Або наступайте на Одесу. Так складається, що цю придністровську карту агресор намагатиметься розіграти, і Україні доведеться реагувати. Крім того, багато тут залежатиме від офіційної позиції Кишинева”, – вважає Олександр Кочетков.
Придністровська група військ на даний момент не становить серйозної загрози українським тилам Колишній працівник СБУ та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки Іван Ступак пояснює, що чисельність оперативної групи російських військ у Придністров’ї становить 1 700 осіб. Чисельність Збройних сил Придністров’я оцінюється в 7500 осіб, з можливістю залучення резерву в 80 000. Крім того, в н.п. Колбасна знаходяться, ймовірно, найбільші військові склади в Європі, де зберігається понад 20 тисяч тонн боєприпасів.
“Тому теоретично – це серйозне військове угруповання, підконтрольне РФ. І воно (також теоретично) будь-якої миті може вступити у війну на боці Росії як другий фронт. Не виключаю, що у Кремлі активно продумується цей варіант розвитку подій. Проте задля досягнення цієї мети РФ необхідно терміново розкачати та накачати суспільство ПМР необхідністю вступу у війну. Ймовірно, для цього і проводяться “контрольовані теракти” з метою підштовхування до вступу в активні бойові дії”, – зазначає Іван Ступак.
При цьому, підкреслює він, все грізне військове угруповання РФ у Придністров’ї знаходиться лише на паперах та на оперативних картах Генштабу РФ.