В Україні працюють над створенням безпілотників, здатних пролетіти понад 1000 кілометрів і проникнути на територію Росії.
Про це пише видання The New York Times, посилаючись на українських конструкторів.
За даними джерел, таких проєктів уже “півдюжини”, тобто близько шести. Псковська область, де 30 серпня відбулася одна з найуспішніших атак дронів, розташована за понад 600 кілометрів від кордону України та Росії, проте літальні апарати змогли туди дістатися.
Як зазначає ЗМІ, дрони вразили чотири російські військово-транспортні літаки Іл-76, але не завдали істотної шкоди загальній військовій могутності країни-агресора. Губернатор Псковської області Михайло Ведерніков визнав, що літаки було пошкоджено, але заявив, що робота аеродрому відновиться наступного дня.
Водночас кажуть експерти, удари спростовують пропаганду РФ і показують росіянам, що вони теж уразливі і можуть постраждати під час війни. Далекобійні атаки ЗСУ також зміцнюють моральний дух українських солдатів на фронті. Морський піхотинець на ім’я Сергій, що воює на півдні України, радий, що його армія розширює зону ураження за допомогою вітчизняної зброї.
“Чим далі ми зможемо дістати, тим швидше росіяни зрозуміють, що ми можемо завдати реальної шкоди”, — зазначив військовослужбовець.
Аналітики кажуть, що дрони стали значущим технологічним досягненням війни в Україні, зокрема невеликі квадрокоптери, які скидають гранати, і безпілотні літаки великої дальності, які завдають ударів далеко від лінії фронту. У самій Україні з’явилася нова культура, представлена десятками стартапів, які експериментують із новими розробками, такими як бомбардувальник Punisher.
Колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк нагадав, що російські удари по Україні бувають дуже руйнівними, тому “важливо вміти завдавати удару у відповідь”. За його словами, українські виробники зараз активно експериментують із конструкцією БПЛА.
“Вони запустили бумеранг, і він полетить назад до них. Росіяни — не тільки в Кремлі, не тільки на кордоні з Україною — всі росіяни повинні розуміти, що йде війна”, — підкреслив Данилюк.
Додамо, що Українські дрони отримали можливість долітати до Москви і вражати цілі в російській столиці завдяки автономному режиму польоту на далекі відстані.
Про це написав український військовий фахівець із радіоелектронної боротьби Сергій Бескрестнов із позивним “Флеш” у своєму Telegram-каналі.
Пояснюючи суть питання, експерт зазначив, що будь-якими БПЛА можна керувати з землі на дистанцію до 200 км у теорії, і до 150 на практиці. Це за умови, що польоту не заважатиме РЕБ. Далі зв’язок неможливий, тому що Земля кругла і літак іде за горизонт.
“Є звісно варіанти із супутниковим зв’язком, але вони мають свої нюанси. Швидкості передачі доступних супутникових систем не дають змоги реалізувати повноцінне управління БПЛА”, — зазначив Бескрестнов.
Він підкреслив, що навіть Starlink не може допомогти українським військовим в атаці безпілотниками по цілях держави-агресора, оскільки супутниковий інтернет не працює на території РФ. Тому операторам безпілотників залишається використовувати тільки автономний режим польоту БПЛА.
“Тому всі наші дрони на далекі відстані летять автономно. Як і Shahed на нас. Щоб точно вразити ціль, потрібно прокладати маршрут за супутниковою навігацією. І звісно наш противник намагається нам перешкоджати, ставлячи “глушилки” на GPS по Москві та області. А ми намагаємося застосовувати системи захисту для БПЛА від цих “глушилок”. При цьому ми шукаємо дешеві рішення, тому що ударні дрони повинні коштувати мінімально”, — сказав військовий експерт.