Берлін дуже серйозно ставиться до стурбованості української сторони з приводу того, що Росія буде використовувати Північний потік-2 в якості зброї. Німеччина виступає за введення Євросоюзом нових санкцій проти Росії, якщо вона спробує використовувати газопровід Північний потік-2 в якості зброї, заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель в ході брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським.

Вона наголосила, що газ не має бути використаний як геополітична зброя. За словами Меркель, енергетичне партнерство з Україною має тривати, а договір про транзит газу через Україну має бути «якомога швидше продовжений» після 2024 року.

«Під час переговорів в Москві я говорила про цю проблему. І ми дуже чітко говорили про те, що ми в європейських рамках виступаємо за нові санкції, якщо Росія буде намагатися використовувати цей газопровід як зброю», — заявила канцлер Німеччини.

Водночас Зеленський заявив, що переговори про продовження угоди про транзит газу наразі невизначені. Він додав, що хоче зрозуміти, що Україна може отримати після закінчення терміну дії угоди, і назвав питання «Північного потоку – 2» політичним і безпековим.

Президент сказав, що «Північний потік – 2» – це зброя, я вважаю, що не помічати, що це небезпечна зброя не тільки для України, а й для всієї Європи – неправильно. Говорити про «Північний потік – 2» як про економіку Україна точно не буде.

«Ми справді обговорювали з канцлером питання щодо продовження транзиту газу через територію України після 2024 року. Поки що я вважаю, що це дуже загальні речі. Завтра буде важлива зустріч… Можливо, там з’являться більш конкретні речі», – сказав Зеленський.

Канцлер Німеччини наголосила, що “Північний потік-2” – це не німецько-російський проект, адже у ньому беруть участь й компанії з Німеччини, Нідерландів та Франції.

“Тому це європейсько-російський проект, який підлягає європейському праву… І тому у регулюванні ми не зовсім вільні…”, – підкреслила Меркель.

Зеленський після переговорів з Меркель анонсував зустріч міністрів енергетики України, США та Німеччини з питання транзиту російського газу через Україну, яка пройде в понеділок, 23 серпня. Він зазначив, що в ході зустрічі з канцлером Німеччини питання Північного потоку-2 і транзиту російського газу через Україну обговорювалося, але конкретики не було.

21 липня Міністерство закордонних справ Німеччини і Держдеп США опублікували подробиці політичної домовленості по Північному потоку-2. У заяві Вашингтона і Берліна йдеться, що, якщо Росія спробує використовувати газ як зброю або вдасться до агресії проти України, Німеччина вживе заходів на національному рівні і закличе Євросоюз також відповісти, в тому числі ввести санкції.

Німеччина і США будуть сприяти залученню $1 млрд інвестицій в так званий «зелений фонд» для України. Також Берлін узяв на себе зобов’язання використовувати всі доступні засоби впливу, щоб домогтися продовження угоди про транзит газу з Росією на строк до десяти років. Переговори повинні розпочатися якомога швидше, але не пізніше 1 вересня, сказано в документі.