Міжнародний скандал! Байден не підбирав слів: прямо в очі – такого не очікував ніхто!

Президент США Джо Байден сказав спадковому принцу Саудівської Аравії Мохаммеду бін Салману, що покладає на нього відповідальність за вбивство журналіста Washington Post Джамаля Хашоггі.

Про це повідомило видання Reuters з посиланням на Байдена.

“Що стосується вбивства Хашоггі, я порушив це питання на початку зустрічі, давши зрозуміти, що я думав про це в той час і що я думаю про це зараз. По суті, він (принц – Ред.) сказав, що не несе особистої відповідальності за це…  Я вказав, що я думав, що він був (відповідальний – Ред.)”.

У 2018 році  ЦРУ  США дійшло висновку, що наказ вбити Хашоггі віддав принц Саудівської Аравії Мохаммед  бін Салман.

Ця зустріч є  кульмінацією багатомісячної дипломатичної роботи адміністрації Байдена щодо відновлення американо-саудівських відносин та стане поворотним моментом для Байдена.

Особиста зустріч із принцом є першою, коли Байден безпосередньо взаємодіє з фактичним лідером Саудівської Аравії з моменту вступу на посаду. Байден досі вважав за краще говорити безпосередньо з королем Салманом, батьком принца.

Байден  сказав, що вони також обговорили енергетику і що він очікує побачити дії Саудівської Аравії, великого виробника нафти, у найближчі тижні.

Окрім цього, Джо Байден вирушив у турне країнами Близького Сходу. Експерти припускають, що перед президентом США стоять два головні завдання – обговорити тему нафти та співпраці.

Про це 24 каналу розповів експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса. Він каже, що у візиті Байдена на Близькій Схід є дві головні теми.

За словами експерта, перша тема – це буде спроба Байдена вмовити Саудівську Аравіюнаростити видобуток нафти.

На його думку, президент США проситиме, щоб вони “викинули” на світовий ринок більше нафти, аби стабілізувати ціни хоча б до 100 доларів.

“Бо якщо ціни на нафту будуть і надалі зростати, це нівелюватиме санкції проти Росії, бо вони зможуть отримувати надприбутки і відповідно постійно наповнювати бюджет”, – пояснив Куса.

Окрім цього, США прагнуть створити нову регіональну коаліцію на Близькому Сході

Її основа – налагодження відносин між деякими країнами Перської затоки та Ізраїлем. Тобто між вчорашніми ворогами. 

“США не хочуть займатися Близьким Сходом. Але для того, щоб цей регіон залишався стабільним, де захищені інтереси Вашингтона, має бути сформована регіональна коаліція, куди увійдуть дружні країни – це Ізраїль та аравійські монархії”, – зауважив експерт Ілія Куса.

Діалог між саудитами та ізраїльтянами тут – принциповий. І ця коаліція або навіть її прообраз – антиіранський.

США безрезультатно ведуть переговори з Іраном про повернення до ядерної угоди 2015 року. Іран може бути зацікавлений “зайняти” місце Росії в Сирії, де та послабила свій контингент і де найближчим часом їй вигідно, щоб впливу набрав не хтось інший, а союзник Росії – той самий Іран. 

Тому цілі Байдена – більш далекосяжні. Створити противагу Ірану не у вигляді Штатів, а у вигляді регіональних гравців. 

Це не буде якась гучна заява про гучний союз. Але початок діалогу буде дуже великим досягненням. Ще декілька років тому Ізраїль мав дипломатичні відносини лише з Єгиптом та Йорданією з-поміж арабських країн. Сьогодні – ще й з Бахрейном, Марокко, ОАЕ. 

У саудитів відносин з Ізраїлем немає, але вони можуть об‘єднатися на фоні опозиції до Ірану. На це і розраховують у Вашингтоні.

Як це може позначитися на російсько-українській війні

По-перше, очікувалося на домовленості щодо нафти. 

По-друге, будь-які рухи у напрямку арабо-ізраїльської “відлиги” зближатимуть Росію та Іран. Є мінуси (більше на кону в переговорах Росія-Україна, загроза ескалації і якогось нового загострення на Близькому Сході).

Але є і плюси: більше можливостей тиснути на Росію і послабити її на всіх фронтах. Перська затока – дуже раціональні гравці. Слабка Росія не буде для них привабливим партнером. Запропонувати Росія їм мало що може. 


Related Articles