Голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, Олександр Завітневич, заявляє, що справедлива мобілізація не передбачає те, щоб усі без винятку потрапили до окопів.

На думку Завітневича, справедливість мобілізації визначатиметься справедливими механізмами її організації та проведення.

«По-перше, — зазначив він, — це об’єктивний та повноцінний облік усіх військовозобов’язаних, чітке визначення їхніх обов’язків щодо своєчасного надання у встановлений порядок даних про себе».

Голова профільного комітету наголосив, що вручення повісток має відбуватися шляхом чіткого і зрозумілого процесу, який виключає будь-які протиправні дії з боку працівників територіальних військових комісаріатів, включаючи використання фізичного насильства. Він також підкреслив, що важливо, щоб військовозобов’язані самостійно перевіряли отримання повістки і надавали підтвердження про її отримання, що є складовою сумлінного виконання обов’язку.

Крім того, Завітневич зазначив, що необхідно забезпечити адресне використання військовозобов’язаних відповідно до потреб Збройних сил та їхньої військово-облікової спеціальності, а також враховувати їхнє здоров’я.

Він висловив переконання, що важливо стимулювати військовозобов’язаних для підтримання відповідного рівня кваліфікації та підвищення мотивації для служби в армії. Також було висловлено думку про необхідність забезпечення належного рівня та тривалості підготовки мобілізованих осіб.

«Як правило, вона відповідатиме військово-обліковій спеціальності, але в окремих випадках держава може перекваліфікувати осіб відповідно до потреб Сил оборони. Однак законодавчо повинно бути визначено терміни, зміст підготовки та той рівень кваліфікації, за яким мобілізований громадянин вважається підготовленим для виконання бойових завдань», — сказав він.