Адміністрація президента США Байдена розглядає можливість використання грантової програми Державного департаменту для надсилання додаткової військової допомоги Україні.

Про це повідомило видання Politico.

Зокрема стало відомо, що білий дім розглядає низку варіантів, намагаючись знайти додаткові кошти для підтримки України після того, як законодавці в останню хвилину виключили фінансування допомоги Україні з угоди про запобігання зупинки роботи уряду.

Президент Джо Байден натякнув на цю стратегію в середу. Він сказав, що «є ще один спосіб, за допомогою якого ми можемо знайти фінансування для цього» та відмовився від подальших коментарів.

Один з посадовців сказав, що в коментарях президента йдеться про «існуючі фінансові повноваження», які Конгрес раніше надав адміністрації, «які дозволяють нам надавати додаткову підтримку Україні ще деякий час, якщо Конгрес не буде діяти».

Наразі розглядають один з варіантів. В ньому йдеться про те, що існує використання іноземного військового фінансування. Це програма Державного департаменту, яка надає гранти або позики для допомоги країнам-партнерам у придбанні зброї та оборонного обладнання, призначеного для України та інших країн, що постраждали від повномасштабного вторгнення Росії, сказали двоє посадовців.

Навіть якщо США використають фінансові повноваження для закупівлі зброї, Конгрес все одно має надати дозвіл на додаткове фінансування для підтримки України, сказав американський посадовець.

Крім того адміністрація лідера країни також потенційно може попросити Конгрес перенаправити фінансування з інших статей бюджету Пентагону на підтримку України, за словами представника Міністерства оборони, знайомого з перебігом дискусії. Цей шлях потребуватиме схвалення законодавців.

Високопоставлений представник Пентагону заявив, що рішення про те, яким шляхом піде відомство, ще не прийнято.

«Перенаправлення завжди є варіантом для нагальних потреб. Однак, наскільки мені відомо, наразі не було прийнято жодного рішення щодо використання перепрограмування як способу підтримки безпекової допомоги Україні», – сказав речник Пентагону, бригадний генерал Патрік Райдер.

 

«Ми залишаємось відданими роботі з Конгресом над додатковим бюджетом для України і отриманню повного бюджету», – додав він.

Крім того американський лідер у середу зазначив, що непокоїться через подальше схвалення допомоги Україні, але пообіцяв, що підтримка триватиме.

За словами президента США, його «справді непокоїть» розбрат поміж Республіканської партії в Конгресі, частина якої домоглась усунення Маккарті, звинувативши в «таємній змові» з Білим домом щодо допомоги Україні.

«Але я знаю, що більшість членів Палати представників і Сенату в обох партіях заявили, що підтримують фінансування України», – додав він.

Байден сказав, що подальша підтримка України – в інтересах американців, про що він незабаром виголосить промову.

«Ми можемо підтримати Україну наступним траншем, який нам потрібен, і є інший спосіб, за допомогою якого ми зможемо профінансувати фінансування», – сказав американський президент, не уточнивши, що має на увазі.

Нагадаємо, Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель у четвер закликав Конгрес США переглянути своє рішення, зазначивши, що Євросоюз не зможе замінити підтримку України з боку США.

Про це Боррель сказав, прибувши на саміт Європейської політичної спільноти в Іспанії.

Боррель назвав рішення США не включати підтримку України в угоду про тимчасове фінансування поганою новиною і висловив сподівання, що це не остаточна позиція Сполучених Штатів.

«Україна потребує підтримки ЄС, і ми певні, що матимемо її, і ми підвищимо її, але також (Україна потребує) і допомоги США. Я сподіваюсь, українці сподіваються, і я думаю, що кожен, хто не хоче, аби Путін виграв цю війну, має шукати шляхи, аби США переглянули це питання і продовжили підтримувати Україну», – заявив Боррель.

Водночас він наголосив, що «Європа не може замінити США» у питанні підтримки України, хоча планує розширити допомогу.

«Європа збільшує свою підтримку. На столі – пропозиція на 50 млрд євро з цивільного та економічного боку і на 20 млрд євро – з військового боку», – сказав Боррель.