Заступник міністра закордонних справ Андрій Мельник заявив, що Китай зацікавлений у припиненні війни РФ проти України, оскільки вона порушує світовий порядок.

Про це він заявив у інтерв’ю Morgenpost.

За його словами, можливість того, що Китай допоможе встановити мир в Україні є цілком реальною.

“Це не нереально. Китайці, звичайно, переслідують свої інтереси. Але я вважаю, що справедливе, мирне рішення та припинення бойових дій більше в інтересах Пекіна, ніж цей масштабний, нескінченний “землетрус” для всього світового порядку”, – сказав Мельник.

Він назвав розмову президента України Володимира Зеленського з лідером КНР Сі Цзіньпіном, кроком вперед та додав, що в Києві чекають на його спецпредставника Лі Хуея.

“Телефонна розмова Зеленського із Сі Цзіньпіном стала великим кроком вперед у зміцненні наших зв’язків з Китаєм і припиненні російської агресії. Звичайно, погляд Китаю на це може відрізнятися від нашого. Для Києва обов’язковою умовою є виведення всіх російських військ з окупованих територій. “Диявол” криється в деталях, тому ми з нетерпінням чекаємо, що запропонує спеціальний представник Китаю, який незабаром приєднається до нас”, – розповів Мельник.

Заяви китайського посла у Франції, які поставили під сумнів не те що статус Криму, а взагалі суверенітет України, — це повна профанація. Китай і Україна поділяють цінності суверенітету і територіальної цілісності інших держав, як і один одного. І на цьому лідери України та Китаю Зеленський і Сі зробили акцент під час своєї телефонної розмови. Про це сказав дипломат, експерт Центру оборонних стратегій з питань зовнішньої та безпекової політики Олександр Хара.

За словами дипломата, у роздруківці розмови, опублікованій на сайті Міністерства закордонних справ Китаю, є важливе для України уточнення з огляду на скандальну заяву посла.

“Вона звучить так, що Китай і Україна поділяють цінності суверенітету і територіальної цілісності інших держав, власне, поважаючи одна одну. У цьому сенсі це надзвичайно важливий момент. Оскільки буквально минулого тижня був скандальний момент із висловлюванням китайського посла у Франції, який поставив під сумнів територіальну цілісність України. І не тільки питання Криму, а взагалі суверенітет і України, і інших держав — колишніх республік Радянського Союзу, оскільки нібито не вистачає їм якогось особливого договору. Насправді це абсолютна профанація”, — наголосив Хара.

Він нагадав, що в України з Китаєм не тільки встановлені дипломатичні відносини з 1990-х років, але країни мають стратегічне партнерство.

“Тобто дуже дивно, що посол сказав таку річ. Вона є, за великим рахунком, анафемою з погляду дипломатії та міжнародного права. Тому те, що сказав Сі Цзіньпін Зеленському і підтвердив це в пресрелізі МЗС, є надзвичайно важливим”, — зазначив він.

В інших питаннях позиція Китаю, каже Хара, більш нейтральна, з нахилом трошки більше в бік Росії, ніж у бік України.

При цьому Олександр Хара вважає, що стриманість Китаю в питанні підтримки Росії залежить не від поведінки, заяв чи дій України та її керівництва. Вона залежить від Європи та США.

Дипломат нагадав, що в економіці Китаю після виходу з ковідного періоду залишаються проблеми. Тому Сі потрібно зберегти стабільність і не робити різких намірів у чийсь бік.

“3% ВВП було зростання економіки, що надзвичайно мало. Ну і плюс драконівські заходи карантинні підірвали соціальну стабільність у Китаї. Ми бачили, що на вулиці виходили люди, протестували проти таких речей. Тому Сі Цзіньпіну потрібно зберегти стабільність у країні, зберегти зростання економіки. Тому 690 млрд дол. двостороннього товарообігу зі Сполученими Штатами, який був торік, це вагомий аргумент не робити якихось різких речей, щоби роздратувати американців чи європейців і втратити можливість, власне, вирішувати свої внутрішні проблеми. А двосторонній оборот Китаю з Російською Федерацією — 190 млрд дол.”, — резюмував дипломат.