Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Глава Української держави висловив співрозмовнику подяку за послідовну підтримку України з боку Канади, яка є особливо цінною у непростий час нинішнього загострення безпекової ситуації на Донбасі.

Президент поінформував Прем’єр-міністра Канади про постійні порушення режиму припинення вогню на Донбасі, що призводять до зростання втрат серед українських військових, а також про підвищення військової загрози для України з боку Росії.

«За час перемир’я, з 27 липня минулого року, через обстріли на Донбасі загинуло 28 воїнів. З них 24 – у цьому році. Лише з 26 березня ми втратили 8 наших військових. Кожен день війни коштує нам життів сміливих, патріотичних людей, які мають будувати майбутнє України», – зазначив Президент.

Володимир Зеленський наголосив на необхідності посилення міжнародного тиску на Росію, щоб запобігти подальшій ескалації.

Глава Української держави подякував за співпрацю в межах Канадської військової тренувальної місії UNIFIER та запропонував розглянути можливість розширення програми тренувань для Збройних Сил України, зокрема збільшення кількості канадських військових інструкторів у нашій країні.

Президент наголосив на важливості питання стосовно можливості отримання Україною Плану дій щодо членства в НАТО.

«Як особливий партнер України, Канада могла б проявити лідерство серед союзників, які підтримують рішення щодо ПДЧ для України. Сприяння Канади буде важливим сигналом підтримки з боку справжніх друзів», – сказав Володимир Зеленський.

Глава Української держави ще раз запросив Джастіна та Софі Трюдо на інавгураційний саміт Кримської платформи в Києві 23 серпня цього року та на святкування 30-річчя незалежності України.

Нагадаємо, Український президент Володимир Зеленський заявив, що у розмові з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 6 квітня він закликав організацію зробити початок процесу вступу України офіційним, щоб стримати агресивність Росії.

Зеленський розмовляв зі Столтенбергом, а раніше з іншими західними лідерами про загострення ситуації на сході України, зокрема про випадки порушення перемир’я і про зосередження російських військ поблизу Донбасу та на окупованому Росією Кримському півострові.

Київ повідомляє, що президент Зеленський наголосив генеральному секретареві Столтенбергу на важливості НАТО як чинника стримування Росії і заявив, що зараз «для України найбільш актуальним питанням є можливість отримання Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ)».

Вступ в НАТО декларується як один з головних напрямків державної зовнішньої політики Києва, але цей процес триває багато років з різною інтенсивністю та зосереджується на співпраці і реформах, що мали б зближувати Україну з альянсом.

«Ми віддані реформуванню нашої армії та оборонного сектору, але одними реформами Росію не зупинити. НАТО – це єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі. ПДЧ стане справжнім сигналом для РФ», – процитовано президента Зеленського у викладі його розмови з Єнсом Столтенбергом 6 квітня.

У відповідь на прохання «Голосу Америки» прокоментувати ті слова українського президента, офіційний представник НАТО наголосив на твердості підтримки альянсом суверенітету і територіальної цілісності України.

У даному коментарі немає прямої відповіді на слова українського президента про ПДЧ, але там підтверджене неодноразово проголошене право вступу України в альянс.

«НАТО у питанні членства має політику відкритих дверей і союзники дотримуються свого рішення ухваленого на Бухарестському саміті 2008 року», – сказано у відповіді.

Той саміт лідерів країн альянсу офіційно привітав бажання України і Грузії стати членами організації, а один з пунктів підсумкової декларації проголосив: «Ми сьогодні погодилися, що ці країни стануть членами НАТО».

Коментар зі штаб-квартири альянсу підкреслює: «Ми очікуємо, що Україна далі зосереджуватиметься на внутрішніх реформах, зміцнюватиме свої демократичні установи, посилюватиме верховенство закону і розвиватиме власні оборонні можливості відповідно до стандартів НАТО».

«НАТО і надалі підтримуватиме Україну, допомагаючи посилювати здатність її збройних сил, а також у ширших реформах, які сприяють просуванню її євроатлантичних прагнень», – завершується коментар.

Дмитрій Пєсков, речник російського президента Володимира Путіна, заявив, що на думку Москви вступ України в НАТО «ускладнить ситуацію».

Москва раніше визнала пересування своїх військ довкола України, але заявила, що ті маневри не спрямовані проти когось.

Росія також намагається зняти з себе відповідальність за порушення умов перемир’я очолюваними нею силами на сході України, що цими днями призвело до нових втрат українських військових.