Українські захисники збираються обрушити системи російської оборони, вийти до Азовського узбережжя, а потім перетворити Кримське угруповання і російські частини на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей у величезний котел.
Про це розповів політолог і публіцист Андрій Піонтковський в інтерв’ю УНІАН. Він зазначив, що центральна частина цього плану – знищення Кримського угруповання далекобійним вогневим впливом HIMARS. Почнеться це зі знищення Кримського мосту.
“Не секрет, що в січні-лютому в штаб-квартирі американської армії в Європі та Африці в німецькому Вісбадені проходили “штабні ігри” командного керівництва Пентагону і українського Міністерства оборони… Це була розробка спільної операції. Детально це коментував генерал Бен Ходжес картами, які показували суть цього плану. Його сформулював ще генерал Залужний у своєму знаменитому інтерв’ю The Economist. Він сказав: “Я стою в 84 км від Мелітополя, і я готовий пройти цей шлях”, – додав експерт.
На думку Піонтковського, великим прогресом в поставках озброєння Україні було розширення діапазону ударного впливу HIMARS в два рази. Так, з поставкою GLSDB він зріс до 160 км.
“Ходжес на картах детально показував, що це дає можливість діставати половину території Криму, перешийок. Але для того, щоб діставати Севастополь і південну частину, що необхідно для знищення скупчення російських військ, центрів управління, складів, необхідні ATACMS”, – наголосив він.
Піонтковський нагадав про ситуацію в американському Конгресі. Так, голова Комісії із закордонних справ у Палаті представників Майкл Маккол очолив внутрішній рух за допомогу Україні. Проукраїнські республіканці постійно тиснуть на президента США Джо Байдена.
“Вони критикують Байдена за недостатню підтримку України. Навіть внесли резолюцію в Конгрес, законодавчо зобов’язує американську адміністрацію передати Україні як далекобійні ракети ATACMS, так і винищувачі F-16. Це дуже позитивний розвиток. Я думаю, що цьому тиску буде неможливо чинити опір, і рішення буде прийнято”, – підсумував він.
Військовий експерт Олег Жданов раніше запевняв, що ATACMS можуть кардинально змінити хід бойових дій на фронті.
“Навіть якщо ми зобов’язуємося не застосовувати по території Росії, ATACMS дасть нам можливість уздовж українсько-російського кордону всі залізничні та автомобільні переходи сміливо знищити, тим самим знекровити угруповання російських військ”, – вважає він.
За його словами, Росія прив’язана до залізниці. Саме по ній РФ перевозить боєприпаси, паливо, важку техніку і озброєння, без залізниці падає боєздатність російських військ, заявив Жданов.
Однак за даними Politico, США досі не почали поставки далекобійних ракет в Україну нібито через те, що американській армії самій їх не вистачає.
“Перекидання ATACMS на поле бою в Східній Європі призведе до скорочення американських запасів і зашкодить готовності Збройних сил США до майбутньої битви”, – розповіли джерела.
Видання додає, що передачу ракет також стримують побоювання Білого дому, що ЗСУ почнуть застосовувати ракети по тилових об’єктах на території РФ, і це спровокує масштабну ескалацію.
“Оцінка Пентагоном своїх запасів частково ґрунтується на тому, скільки зброї і боєприпасів, на думку фахівців з планування, їм може знадобитися для протистояння ворогові”, – пише видання.
Журналісти відзначають, що ці плани Пентагону давно не переглядалися і вони явно не враховують ані значного ослаблення РФ як потенційного противника, ані того факту, що Україна вже веде війну проти РФ прямо зараз.
За словами одного з джерел, знайомих з дискусіями, Київ намагається обійти цю проблему, пропонуючи Вашингтону покупку ракет ATACMS в однієї з союзних країн, які мають їх на озброєнні. Відомо, що ці ракети є у Південної Кореї, Польщі, Румунії, Греції, Туреччини, Катару і Бахрейну.