Делегація міністерства оборони Туреччини в середу провела переговори в Москві щодо розблокування експорту українського зерна морським шляхом.
Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Milliyet
Як повідомили в міністерстві оборони Туреччини, зустріч відбулася в “конструктивній і дуже позитивній атмосфері”, а її учасники заявили про досягнення порозуміння щодо проведення чотиристоронніх переговорів за участі України та ООН.
Росія і Туреччина також обговорили питання вивезення комерційних суден із вантажем із заблокованих українських портів і безпечне повернення турецьких літаків, що перебувають в аеропорту Бориспіль. Що стосується чотиристоронньої зустрічі представників Києва, Москви, Анкари та ООН, то вона нібито має відбутися “протягом найближчих тижнів”.
Турецька сторона також зазначила, що результатом переговорів став вихід першого турецького корабля – “Азов Конкорд” – з порту окупованого російськими військами Маріуполя, про що вже повідомили російські ЗМІ.
Нагадаємо, Росія блокує акваторію Чорного моря, через що Україна не може експортувати своє продовольство морським шляхом. Вона також звинувачує Захід у тому, що через санкції проти неї ціна продовольства зросла.
Раніше заступник глави МЗС України Дмитро Сенік розповідав, що в умовах морської блокади Росії Україна налагодила два канали експорту зерна – через Польщу та Румунію, а також веде переговори з державами Балтії.
“Ці коридори не є ідеальними, оскільки вони призводять до певних логістичних затримок, але ми робимо все можливе, щоб наразі розвивати ці шляхи”, – пояснив Сенік.
Через Польщу українське зерно вивозиться за допомогою залізниці, але через різницю в ширині колій на кордоні його переправляють на інші состави в умовах дефіциту відповідної інфраструктури.
Через Румунію Україна вивозить зерно спершу залізницями до дунайських портів, після чого перевантажує його на баржі, звідки воно прямує в порт Константа, що потребує багато коштів і часу.
Україна є четвертим за величиною експортером зерна у світі, і, за словами Сеніка, на території, що утримується Києвом, зберігається близько 30 мільйонів тонн зерна, яке вона намагається експортувати автомобільним, річковим та залізничним транспортом.
Варто зазначити,що раніше глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що його країна запропонувала зробити внесок у врегулювання глобальної продовольчої кризи, спричиненої російською блокадою українських портів. Петер Сійярто заявив, що можна сперечатися про те, як впоратися з цією кризою, але не розумно намагатися вирішити ситуацію, посилаючи більше зброї.
За його словами, Угорщина здатна виробляти приблизно вдвічі більше власного споживання їжі, тому він запевнив, що угорський народ у безпеці.
“Ми запропонували допомогти доставити вантажі з України. Угорсько-український кордон безпечний, оскільки наша країна не постачає зброю. Угорщина має логістичні можливості, які дозволяють нам швидко обробляти експорт”, – сказав Сійярто.
“Посилення захисту кордонів також є важливим кроком для Угорщини, оскільки продовольча криза породжує міграцію, а наш південний кордон потрібно захищати від посилення тиску” – додав він.
За його словами, хоча у Європейського Союзу є план дій щодо подолання кризи, це лише план, а не дії.