Служба зовнішньої розвідки Естонії повідомила, що Росія готується до можливої військової конфронтації з Заходом упродовж наступного десятиліття. РФ може атакувати не тільки сусідні країни Балтії, але і ударити по Європі та навіть США.

Цю оцінку підтримують дедалі більше західних чиновників, які аналізують дії Кремля та приходять до висновку про військову загрозу, яку створює РФ для країн НАТО. Ці висновки стимулюють заклики до Європи підготуватися шляхом посилення військового потенціалу.

Зазначається, що така оцінка ґрунтується на російських планах збільшити кількість військ, розміщених біля кордону з країнами-членами НАТО, зокрема Фінляндією та Балтійськими державами: Естонією, Литвою і Латвією.

 “Росія обрала шлях довгострокової конфронтації… і Кремль, ймовірно, очікує можливого конфлікту з НАТО протягом наступного десятиліття або близько того», — зазначив глава естонської розвідувальної служби Каупо Росін.

Росін відзначив, що військовий напад Росії є «малоймовірним» у короткостроковій перспективі, в частині через необхідність Росії зберігати свою військову присутність в Україні. Він також вказав, що ймовірність такого нападу залишатиметься низькою, якщо зростання російських військ буде відповідати зростанню сил в Європі.

 «Якщо ми не будемо готові, ймовірність (військового нападу Росії, — ред.) буде набагато вищою, ніж без будь-якої підготовки», — підкреслив він.

У зазначеній публікації відзначено, що після анексії Росією Криму у 2014 році країни Балтії збільшили свої військові витрати до понад 2% від ВВП.

За словами Росіна, російський прорив в Україні до президентських виборів у РФ у березні не передбачається, оскільки для цього потрібно буде мобілізувати значно більше військ, ніж зараз.

Однак він додав, що без підтримки Заходу Україна навряд чи зможе змінити ситуацію на полі бою, оскільки можливості Росії забезпечити свої війська боєприпасами продовжують переважати.

Росія може вийти на напад проти країн НАТО, якщо вона матиме достатні ресурси для ще одного військового конфлікту, окрім воєнного проти України. Це можливо в разі так званого «кримського сценарію». Проте такий напад може розвиватися за декількома сценаріями, крім «кримського».

За словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, все залежить від типу війни, про який йдеться. Якщо йти відповідно до повномасштабної агресії, подібно до війни з Україною, то ймовірний напад малоймовірний. Однак конфлікт за «кримським сценарієм» є цілком можливим.

 «Якщо ми візьмемо війну з застосуванням авіації, далекобійних ракет, кібератак, провокуванням заворушень всередині країн НАТО, з «зеленими чоловічками», які можуть висадитися в умовній Латвії, Литві чи Естонії, то це можливо. Вся російська військова машина готується до того, щоб вести війну проти НАТО», – сказав Мусієнко в коментарі одному джерелу інформації.

За словами аналітика, можна розглянути декілька сценаріїв конфлікту між НАТО та РФ. Перший з них — це вже згаданий раніше «кримський сценарій».

 «Наприклад, через місяць чи два в Латвії, де є російськомовна громада, починаються якісь заворушення, під час яких залітають гелікоптери з Білорусі, з яких висаджуються «зелені чоловічки» і починають підтримувати заворушення. В цей час НАТО буде намагатися вирішити, чи це Росія напала, чи якісь терористи», – пояснив він.

Ще одним сценарієм, за словами Мусієнка, є можлива спроба Росії висадити війська на острів Готланд (найбільший шведський острів у Балтійському морі), використовуючи Балтійське море як базу для цього. Також можливо, що російські кораблі блокуватимуть вихід Данії до Балтійського моря, щоб перевірити, як НАТО відреагує: чи обстріляє російські кораблі, чи спробує змусити їх повернутися в Балтійськ.

Цілком можлива російська агресія щодо Польщі, зауважує експерт. Така агресія завжди розглядається з двох напрямків — через Білорусь та Калінінград. «Ну і відповідно цей Сувальський коридор. Це найбільш загрозливий напрямок», — пояснив він.