Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявляє, що наразі не може бути й мови про членство України в НАТО, оскільки триває агресивна війна Росії.
Про це вона сказала перед неформальною зустріччю глав МЗС країн-членів НАТО в Осло, повідомляє Spiegel.
За словами глави німецького МЗС, двері Альянсу відчинені для прийняття нових членів. Це стосується насамперед Швеції, але також і України.
“У той самий час зрозуміло також, що ми не можемо говорити про нове членство в розпал війни”, – сказала Бербок, коментуючи вступ України.
Подібну думку озвучили і представник Нідерландів. Прем’єр-міністр країни Марк Рютте заявив, що НАТО на саміті у липні не зможе запропонувати повноправне членство Україні через агресивну війну Росії, що триває. Про це Рютте сказав, прибувши на саміт Європейської політичної спільноти у Молдові.
“Україна, очевидно, буде важливою гостею на цьому (вільнюському. – Ред.) саміті. Ми вже погодилися в Бухаресті, що є шлях України до НАТО. Питання у тому, якою буде мова за підсумком саміту у Вільнюсі. Вона має вийти за рамки Бухарестської декларації. Нам потрібна нова мова”, – сказав прем’єр-міністр Нідерландів.
Рютте вважає, що на саміті у Вільнюсі, який відбудеться 11-12 липня, Україна не отримає запрошення до НАТО.
“Я думаю, що на цьому етапі вона (офіційна мова, використана у документах НАТО на саміті. – Ред.) не буде пропонувати повноправне членство (України. – Ред.) в НАТО. Це неможливо через цю жахливу агресію, яка зараз відбувається всередині України і проти України”, – сказав Рютте.
За його словами, члени Альянсу “окреслять шлях до майбутнього, що означає, що Україна одного дня приєднається до НАТО”.
В свою чергу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав “хорошими” неформальні дискусії всередині Альянсу стосовно конкретних кроків, які мала би зробити Україна для досягнення членства в НАТО.
На питання, чи погодяться союзники на якісь конкретні кроки для України щодо досягнення членства в НАТО, генсек відповів: “Я впевнений, що ми знайдемо консенсус у цьому питанні. У нас вже є хороші неформальні дискусії. І ми підтверджуємо основний меседж: Україна стане членом цього Альянсу”.
Також Столтенберг нагадав, що Україна вже рухається до НАТО: переходить від радянських стандартів до стандартів НАТО.
За його словами, НАТО допомагає Україні у цьому з 2014 року, особливо після повномасштабного вторгнення Росії.
“Отже, так, ми рухаємося у цьому напрямку і, так, союзники, бачать Україну членом НАТО”, – пояснив Столтенберг.
Також генеральний секретар НАТО коментуючи нещодавню атаку дронів на Москву та область, заявив, що Україна має право захищатися. Проте слід зауважити, що офіційний Київ так і не взяв на себе відповідальність за цей інцидент, тож і Столтенберг не став стверджувати, що наша сторона причетна до нього.
“Зараз ми маємо точно таку саму позицію, як і на початку війни, а саме те, що Україна має право захищатися”, – сказав він під час виступу в Осло.
Генсек НАТО ще раз нагадав, що війна, розв’язана Владіміром Путіним, є явним порушенням міжнародного права. Що стосується дій України, то тут йдеться про оборону, а таке право закріплене у Статуті ООН. Тож дії українських захисників можна вважати цілком виправданими.
“Немає жодних сумнівів, що це за військову агресію президента Путіна та Москви проти мирних українців”, – заявив Столтенберг.
Він також прокоментував цинічні атаки зі сторони РФ на мирне населення України.
«Навмисні атаки на цивільне населення є воєнним злочином. Є паралелі між тим, що ми бачили тут, у Норвегії 22 липня 2011 року (терористичні атаки Брейвіка із великою кількістю жертв – ред.) і агресивною війною проти суверенної незалежної держави України. Наміри є такими ж – використати злочинну силу для досягнення політичних цілей. Дуже важливо, щоб ті, хто винні в цьому, були притягнуті до відповідальності за воєнні злочини, щоб Міжнародний кримінальний суд був здатним провести необхідне розслідування, встановити факти та зібрати докази», – заявив керівник Альянсу.