Естонський політик розповів сайту 24 каналу про те, чому безпека України – це гарантія для свободи Європи, а Росія постійно живе війною.
На недавній конференції з безпеки в Литві Міхкельсон порівняв те, що відбувається в Європі з ситуацією перед Другою світовою війною. На запитання журналістів про те, чому ж Росія не боїться ескалації, політик відповів так:
“Коли я бачу, що нинішню ситуацію можна порівнювати з тими епізодами, що були в 30-і роки або під час Другої світової війни, я виходжу з думки, що мета Росії зараз – це не тільки знищення демократичної України, а й відродження сфер впливу в Європі.
Це не нове, ми знаємо, що російська і радянська влада, вже починаючи з 1917 року, вела активну політику проти Заходу, використовуючи всі гібридні методи.
Наприклад, перше відділення з дезінформації було створено в 1922 році. Тому те, що ми бачимо сьогодні – це використовувалося десятиліттями. Коли ми визначаємо “що відбувається”, “чому відбувається”, ми повинні розуміти, де витоки. На жаль, те, що сталося з Росією на початку 90-х років – це був не початок нового шляху.
Як говорив Путін, розпад Радянського Союзу був найбільшою геополітичною катастрофою XX століття. Ні Друга світова вона, ні Перша світова війна з усіма втратами, а саме розпад Радянського Союзу. Ця позиція показова.
У XXI столітті Росія веде небезпечну політику, намагаючись змінити кордони силою, як вона вже зробила з Кримом, окупуючи території Грузії, Донбасу. Ми повинні розуміти, що ситуація дуже небезпечна, оскільки, на жаль, при такій агресивній зовнішній політиці, Росія не виключає використання військової сили для досягнення своєї мети”.
А от про прагнення Росії одночасно відродити імперію і не допустити розвалу держави Міхкельсон каже, що:
“Є люди в Москві, які відкрито говорять, в тому числі голова делегації Росії в ПАРЄ Петро Толстой, який вважає, що треба відродити Росію в межах кордонів 1917 року і це включаючи Фінляндію, в тому числі.
Я думаю, те що я бачив на початку 90-х в Чечні та інших місцях – ознаменувало боротьбу за збереження імперії. І те, що починається з 2008 року (війна в Грузії) і 2014 році, десуверенізація Білорусі і те, що відбувається в Казахстані – ланки одного ланцюга.
Перше завдання – відродити хоч в якомусь вигляді свій вплив. І навіть більше, ті ультиматуми, які поставили США і НАТО в грудні 2021 – показують, що історія не просто про імперію або Україну, а про розлом системи безпеки, яка була створена після Другої світової війни. Вона включає бажання Росії розпустити НАТО, розпустити ЄС, видавлювати інтереси Америки з Європи. Це довгострокові плани російської зовнішньої політики і сьогодні ми бачимо їх”.
Щодо НАТО та проросійської пропаганди політик говорить, що:
“Найкращий аргумент – це подивитися на те, що відбувається в Україні з 2014 року. І якщо дивитися на статистику підтримки НАТО в Україні, то до 2014 року – це було менше 20%, зараз майже 60%.
Естонія та інші країни Балтії хотіли ще в 90-і роки бути в НАТО. Ми маленька країна і отримали свій трагічний досвід під час Другої світової війни, коли ми думали, що можна залишитися нейтральними і зберегти безпеку, незалежність. На жаль, це неможливо і для України.
Якщо хтось думав, що реально бути в такому становищі, як Фінляндія після Другої світової війни, то сьогодні “фінляндизація” – це щось немислиме. У Росії інші ідеї – ми бачили статті Путіна і Медведєва в минулому році. Тому ми не повинні бути одні, потрібні союзники і партнери, незважаючи на те, що Україна сильна і велика держава“.