Звільнення тимчасово окупованих територій України у 2023 році…Свій прогноз зробив відомий український військовий експерт “Інформаційного спротиву” Олександр Коваленко на своїй сторінці в Телеграм. Передаємо дослівно.
Можете сприймати мій погляд як занадто скептичний і песимістичний, але я вважаю, що в ньому більше оптимізму, ніж недоречного шапкозакидання. Зрозуміло, я можу помилятися, а можливо…
На сьогоднішній день я дуже часто чую про звільнення України до літа 2023, до кінця 2023 та ще деякі варіації. Але при цьому я ще жодного разу не чув, а на чому саме, виходячи з дозволеної до обговорення у відкритих джерелах інформації та даних, базуються такі припущення?
Так, російські війська зазнають суттєвих втрат, вичерпують ресурси, виснажуються та демілітаризуються з кожним днем, але є низка факторів, які суттєво впливають на сценарії звільнення тимчасово окупованих територій України, залежно від локації.
Почнемо з малого. Скільки на сьогоднішній день у зоні бойових дій є тимчасово окупованих локацій? Мої постійні читачі дадуть відповідь – 5. Лівобережна Херсонщина, частина Запорізької області, Луганщина, Донеччина та СОТ Криму. Але це упрощено.
Насправді – ні, їх 7.
Лівобережна Херсонщина, частина Запорізької області, Луганщина (окупована у 2022 році), Луганщина (окупована з 2014 року), Донеччина (окупована у 2022 році), Донеччина (окупована з 2014 року) та СОТ Криму. Саме так слід розглядати карту бойових дій.
А тепер щодо контрнаступів. Скільки в середньому йде часу у ЗСУ для підготовки контрнаступу на тому чи іншому плацдармі?
Як показав 2022, від 3 до 5 місяців. Наприклад, підготовка до звільнення Правобережної Херсонщини розпочалася у травні, Харківщини – у червні.
Так, зараз ресурс РВВ виснажується і ми можемо спрогнозувати, що середній період підготовки умов для контрнаступу може становити 3 місяці. Давайте припустимо, що саме так і розглянемо кожну локацію окремо з урахуванням сьогоднішніх умов.
Найбільш комфортні умови для контрнаступу зараз на Луганщині (окупованій з 2022 року). Але відсутня низка факторів, які могли б значно стимулювати цей процес, наприклад, погодні умови. Тому звільнення цієї локації переносимо на 2023 рік.
На Запорізькій локації умови поки що формуються і остаточний процес їхнього дозрівання очікується у І-му кварталі 2023 року. Лівобережна Херсонщина залежить від Запорізької локації. А тому, Південний плацдарм загалом може бути звільнений до літа 2023 року.
Тобто захоплені окупантами території України у 2022 році будуть повністю звільнені на рубежі весни-літа 2023 року. А потім вихід до кордонів територій окупованих з 2014 року. А там набагато серйозніша починається проблема для ЗСУ.
Це лінії оборони, що формувалися з 2014 року. Це більш ефективна логістика, забезпечення та управління підрозділами РВВ. Це безліч аспектів, які будуть враховані при контрнаступі в цих районах, незалежно від ступеня виснаження армії російських окупантів.
Таким чином, середньостатистичні 3-4 місяці для формування умов для контрнаступу у цих локаціях навіть якщо й будуть доречними, то вийдуть за межі 2023 року.
Мені б дуже хотілося помилятися і говорити про якісь непередбачувані ситуації, що прискорюють цей процес, але…
Але я не особливо вірю в казки і суха аналітика, цифри та інше для мене куди важливіше певного явища рівня другого пришестя, яке могло б змінити цю ситуацію.
Однак важливо те, що в будь-якому випадку всі ці території будуть повернуті, а вороги повалені так як ніколи!