Президент Володимир Зеленський переконаний, якщо Збройні сили не виграють битву за Бахмут, на Україну посилиться тиск щодо пошуку неприйнятних компромісів з російським агресором. 

Про це він заявив в інтерв′ю Associated Press. 

“Якщо він (президент країни-агресора Володимир Путін – ред.) відчує трохи крові – відчує, що ми слабкі – він буде тиснути, тиснути, тиснути”, – сказав Зеленський. 

За словами президента, якщо Бахмут впаде, Путін “продасть цю перемогу Заходу, своєму суспільству, Китаю, Ірану”. 

Президент підкреслив, що у разі поразки в битві за Бахмут, українське суспільство відчує втому та підштовхне до компромісу. Але наразі він не відчуває подібного тиску. 

Нещодавно Зеленський здійснив візит поблизу Бахмута, де українські та російські війська місяцями перебувають у жорстокій і кровопролитній битві. Хоча деякі західні військові аналітики припустили, що це місто не має значного стратегічного значення, Зеленський попередив, що втрата будь-де на цьому етапі війни може поставити під загрозу потужний імпульс України, який досягла важкої боротьби. 

«Ми не можемо втрачати сходинки, бо війна — це пиріг — шматочки перемог. Маленькі перемоги, маленькі кроки», – сказав він. 

Коментарі Зеленського були визнанням того, що програш у семимісячній битві за Бахмут – найдовшій у війні досі – буде більше дорогою політичною поразкою, ніж тактичною. 

Він передбачив, що тиск від поразки в Бахмуті буде швидко — як з боку міжнародної спільноти, так і всередині його власної країни. «Наше суспільство відчує втому», — сказав він.  

«Наше суспільство підштовхне мене до компромісу з ними». 

Поки Зеленський каже, що не відчував такого тиску. Міжнародна спільнота значною мірою згуртувалася навколо України після вторгнення Росії 24 лютого 2022 року. Останніми місяцями парад світових лідерів відвідували Зеленського в Україні. 

Зеленський також добре усвідомлює, що успіх його країни значною мірою зумовлений хвилями міжнародної військової підтримки, зокрема з боку Сполучених Штатів і Західної Європи. Але дехто в Сполучених Штатах, зокрема республіканець Дональд Трамп, колишній президент США та нинішній кандидат у 2024 році, сумнівається, чи варто Вашингтону продовжувати надавати Україні мільярди доларів військової допомоги. 

Ймовірний конкурент Трампа від Республіканської партії, губернатор штату Флорида Рон ДеСантіс, також припустив, що захист України в «територіальній суперечці» з Росією не є важливим пріоритетом національної безпеки США. Пізніше він відмовився від цієї заяви після того, як зіткнувся з критикою з боку інших куточків Республіканської партії. 

Зеленський не згадав імен Трампа чи інших політиків-республіканців — фігур, з якими йому доведеться мати справу, якщо вони переважать на виборах 2024 року. Але він сказав, що хвилюється, що зміна політичних сил у Вашингтоні може вплинути на війну. 

“Сполучені Штати дійсно розуміють, що якщо вони перестануть нам допомагати, ми не виграємо”, – сказав він в інтерв’ю.  

Також в інтерв’ю AP Зеленський запросив в Україну одного помітного та стратегічно важливого лідера, який не здійснив візит сюди, — голову Китаю Сі Цзіньпіна.  

«Ми готові бачити його тут», — сказав він. «Я хочу поговорити з ним. Я спілкувався з ним до повномасштабної війни. Але за весь цей рік, не один рік, його візиту так і не було». 

Натомість минулого тижня Сі відвідав Путіна в Росії, піднявши перспективу того, що Пекін може бути готовий надати Москві зброю та боєприпаси, необхідні для поповнення її виснажених запасів. Але поїздка Сі завершилася без такого оголошення.  

Кілька днів потому Путін оголосив, що розмістить тактичну ядерну зброю в Білорусі, яка сусідить з Росією і наближає ядерні запаси Кремля до території НАТО. 

Зеленський припустив, що крок Путіна мав на меті відвернути увагу від відсутності гарантій, які він отримав від Китаю. 

“Що це означає? Це означає, що візит був недобрим для Росії», – припустив Зеленський. 

Тож можливо, якщо китайський лідер погодиться на запрошення Зеленського, країні вдасться налагодити кращий зв’язок із Україною.