За словами глави ГУР Кирила Буданова, українська розвідка готує ґрунт для прискорення процесу розхитування режиму Володимира Путіна.
Водночас політолог і соціолог з Німеччини Ігор Ейдман наголосив в розмові, що в російській верхівці відбуваються дії, які можуть призвести до катастрофічних для путінської системи наслідків. Аналогічні процеси всі спостерігали під час заколоту Євгенія Пригожина.
В російських елітах існує розкол на неадекватів та чиновників, які мріють повернути все, як було до повномасштабного вторгнення Росії в України.
«Неадеквати – це насамперед Путін та люди, які від нього “заразилися” психозом. Це Дмитро Медведєв, який з’їхав з глузду, можливо Микола Патрушев, Ковальчуки (російські олігархи, наближені до Путіна)», – пояснив політолог.
Проте більшості російських чиновників ця війна зовсім не потрібна, вони без неї непогано жили. До війни їхнє життя них було спокійніше, а зараз воно змінилось на гірше. Ці чиновники хоч і продовжують заробляти, але отримують менше грошей та не можуть їх витрачати на Заході. Вони його з одного боку клянуть, а з іншого, купують там нерухомість, лікуються, відпочивають.
«Виходить, що параноїдальні плани Путін та кількох “відморозків” з його оточення конфліктують з приземленими та навіть шкурними інтересами панівної верхівки. Ця суперечність є бомбою повільної дії для стабільності режиму Путіна», – наголосив Ейдман.
Водночас ті, хто в російських елітах не підтримує політику Путіна, очікують президентських виборів в США та сподіваються на повернення в Білий дім Дональда Трампа. Вони вважають, що після цього будуть скасовані санкції або принаймні послабне тиск з боку Заходу, і вони зможуть повернути своє життя, яке було до повномасштабного вторгнення.
“Проте нічого не зміниться, навіть якщо у виборах переможе Трамп. Ситуація для них буде тільки погіршуватись. Коли російська верхівка це усвідомить, то в неї з’явиться мотивація наважитись на усунення Путіна від влади. Наразі вони очікують. Хоча можна припустити, що таємні перемовини та змови вже зараз готуються”, – зазначив Ігор Ейдман.
Також додамо, що санкції вже відзначаються на надходженнях коштів у бюджет Росії. І хоча країна-агресор може існувати під тиском санкцій, це не гарантує підтримки колишнього рівня життя, що може викликати соціально-економічні протести, зокрема в регіонах.
Про це заявив економічний експерт Іван Ус.
“Те, як довго Іран перебував під санкціями, свідчить, що досить велика економіка, якою є Росія, вона може існувати в такому режимі довго. Але те, що вона може існувати, не означає, що вона зможе підтримувати рівень життя, який був раніше”, — сказав він.
Ус наголосив, що на тлі міжнародних санкцій Росія вже зіткнулася зі зменшенням надходжень до бюджету, якщо порівняти з періодом, що передує повномасштабній війні проти України.
Наприклад, поставки російської нафти в Індію здійснюються за нижчими цінами порівняно з попередніми поставками в Європу, що позначається на загальному виторгу, попри прогнозоване зростання в бюджеті.
“Це означає, що покривати видатки буде складніше, відповідно, буде перерозподіл ресурсів, їх забиратимуть в окремих суб’єктів”, — акцентував експерт.
На його думку, у регіонах можуть виникнути протести, оскільки кошти спрямовуються у військову сферу, і їх недостатньо для “задобрювання місцевих еліт”.
“Рамзан Кадиров отримує багато грошей, тому — демонструє повну лояльність до влади. Що буде, якщо Кадирову даватимуть менше грошей? Що буде, якщо менше грошей давати тим же башкирським елітам, татарським елітам та іншим елітам? Це провокуватиме протести, місцеві еліти захочуть їх робити, вони будуть, м’яко кажучи, ображені тим, що їх обділяють під час роздачі грошей. Росія може нарватися на ситуацію, коли вона отримає багато дестабілізаційних виступів по всій країні просто через те, що місцеві еліти не отримуватимуть гроші, які Росія спрямовує не на підтримку лояльності в регіонах, а на війну”, — підсумував Іван Ус.