Няню від держави або «муніципальну» няню обіцяють українським сім'ям.
Тепер, батьки, які мають дітей до трьох років, але бажають працювати, а не сидіти в декреті, зможуть найняти няню, а частина коштів їм частково компенсують з бюджету. Влада має намір платити «дитячий» прожитковий мінімум посилання – 1 626 грн. Для порівняння зазначимо, що мінімальні ринкові розцінки на послуги няні – 10 тис. грн. у місяць.
Щоб претендувати на бюджетні доплати, потрібно пред'явити офіційний договір з нянею або фірмою, що надає послуги домашнього персоналу. Плюс – додатковий пакет документів. Ці вимоги прописані в постанові Кабміну «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальною нянею», затвердженому на засіданні уряду 29 січня.
У зв'язку з тим, що в Україні останнім часом падає соціальний добробут сімей, зростає число малозабезпечених сімей та соціальне сирітство, виникла необхідність удосконалити існуючу систему підтримки сімей, розвитку відповідального батьківства та створити умови для поєднання батьківських і трудових обов'язків. В уряді впевнені, що державна допомога в розмірі прожиткового мінімуму на дитину до 6 років, а це на даний момент 1 626 грн. в місяць, вирішить всі ці проблеми.
Щоб сім'я отримала цю компенсацію, потрібно знайти няню, оформлену як фізособа – підприємицю або ж офіційно працевлаштовану, а це може виявитися проблемою. Більшість нянь працюють «на себе», тобто, шукають сім'ю або кілька (в залежності від завантаження) і отримують оплату за свої послуги готівкою. Няня з офіційною трудовою книжкою від спеціалізованого агентства коштує на 20-30% дорожче – не менше 15 000 грн. у місяць. І компенсація від держави в 1 600. ситуацію не рятує – сім'ї все одно доведеться переплачувати.
Цікаво, що всі витрати на нянь в уряді хочуть перекласти на місцеві бюджети. Місцевим чиновникам доведеться вишукувати ці суми із загальної субвенції на допомогу малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, інвалідам та ін. І це вразливе місце нових компенсацій – субвенції нерідко приходять на місця з запізненнями і не в повному обсязі. А головне, якщо місцевим чиновникам доведеться вибирати, кому віддати гроші – самотньої бабусі без пенсії або сім'ї, якій не вистачає на няню, швидше за все, пожертвують саме компенсацією на нянь.
Відзначимо, за розрахунками Кабміну, на компенсації за няням знадобиться близько 500 млн. грн. Це за умови, що послугою скористається 25 тис. сімей.
У Мін'юсті зазначили, що в Порядку надання компенсацій немає переліку причин, за якими органи соціальної опіки можуть відмовити в наданні компенсації, але така можливість все ж передбачена.
На думку експертів, пропозиція влади можливо зацікавить жінок передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для пенсії. А деякі експерти взагалі побоюються, що програма «муніципальна няня» може стати першим кроком щодо скасування виплат по догляду за дитиною: якщо батьки працюють, і користуються послугами няні і компенсаціями з бюджету, платити декретні зовсім не обов'язково.