ЗСУ успішно проводять операції зі знищення Чорноморського флоту Росії. Ворожий флот не може збільшити кількість кораблів. Зараз з 80 одиниць у строю залишилося орієнтовно 50 суден.
Як відомо, зранку 11 жовтня вибухнув патрульний корабель «Павло Державін». Вранці 13 жовтня біля тимчасово окупованого Севастополя знову пролунав вибух. З’явилась інформація, що могли пошкодити судно «Буян-М».
Іван Ступак припустив, що це була операція СБУ з використанням надводних або, можливо, підводних безпілотників, якими пошкоджується Чорноморський флот Росії.
«Поступово Чорноморський флот зменшує кількість своїх кораблів. На момент вторгнення росіяни затягнули туди декілька великих десантних кораблів з Балтійського флоту. Потім було закрито прохід через Босфор і Дарданелли. Чорноморський флот не може збільшити кількість кораблів», – зазначив він.
В той же час, російське корабельне угруповання у тимчасово окупованому Криму залишається «досить великим», говорити про зміну балансу сил не на користь окупантів зарано.
Про це заявив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.
Він підкреслив, що росіяни змінили тактику та застосовують у бойовому порядку лише ракетоносії «Калібрів».
«Говорити, що баланс сил в Криму змінився не на користь противника, поки що зарано. Угруповання залишається досить великим – понад 30 бойових кораблів, не рахуючи катерів та допоміжного флоту», – сказав Плетенчук.
За його словами, важко казати, що змінився баланс сил, проте можна говорити, що в росіян змінилася тактика: окупанти застосовують у бойовому порядку лише платформи для запуску крилатих ракет типу «Калібр», а решта кораблів фактично не бере участі у бойових діях.
«Чорноморський флот РФ розосередили між Новоросійськом та Феодосією. У Севастополі вони не почувають себе у безпеці. Севастополь залишається основною базою ЧФ РФ у Чорному морі. Завантаження «Калібрів» вони можуть робити тільки на цій базі. Відповідно, вона використовуватиметься і надалі – у них немає вибору. Вони просто там перебувають менше, ніж раніше», – пояснив речник ВМС.
Він зауважив, що говорити про «вичавлювання» ЧФ РФ можна буде після того, як відбудеться вихід з Криму російських окупантів.
«Так, наносяться вогневі ураження по штабах, по пунктах управління, по системах ППО і стоянках кораблів. Це все відбувається в межах загального плану», – підсумував він.
Крім того, високопоставлені чиновники НАТО під час зустрічі міністрів оборони країн Альянсу в Брюсселі заявили, що удари Сил оборони України по Чорноморському флоту РФ у вересні серйозно обмежили його можливості. Водночас російські військові кораблі все ще здатні виконувати основні бойові завдання.
На думку західних військових, атаки по російських кораблях і штабу Чорноморського флоту завдали серйозної шкоди ВМС РФ.
«Ці напади були більш руйнівними і краще скоординованими, ніж інші досі в цій війні. Фізичні збитки майже напевно серйозні, але локалізовані, що призвело до того, що Росія вивела більшу частину свого флоту з Криму», — заявив один з чиновників.
Тим часом флот майже напевно здатний виконувати більшість бойових завдань воєнного часу, зокрема патрулювати акваторію і здійснювати запуски крилатих ракет морського базування. Але здійснювати більш широке патрулювання, а також блокувати українські порти росіянам стає складніше.
«Також імовірно, що його здатність захищати свої об’єкти і проводити щотижневе технічне обслуговування погіршилася», — сказав чиновник, ймовірно, маючи на увазі удари у вересні по сухому доку в Севастополі.
Він також зазначив, що така ситуація, імовірно, змусить Росію зайняти реактивну позицію. Водночас вона демонструє здатність Збройних сил України підірвати символічну та стратегічну силу Москви в тимчасово окупованому Севастополі.