Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою Європейської Ради Шарлем Мішелем. Зокрема говорили про ядерний терор окупантів на Запорізькій АЕС.

Як повідомив глава держави, він закликав голову Європейської Ради рішуче відреагувати на ядерний терор, який окупанти влаштували в Енергодарі.  
 

Володимир Зеленський наголосив. що необхідно ввести нові санкції проти росії, зокрема в атомній галузі. Президент вимагає рішучої відповіді на дії окупантів. 

“Російський ядерний терор вимагає рішучішої відповіді від міжнародної спільноти – санкцій на російську атомну галузь і ядерне паливо”,– наголосив Зеленський. 

Зазначимо, що від 5 серпня росіяни щодня провокативно обстрілюють територію Запорізької АЕС – найбільшої в Україні та Європі атомної електростанції, яка від початку березня перебуває під російською окупацією. Унаслідок обстрілів 7 серпня окупанти влучили поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива. Через атаку 1 працівник станції зазнав поранень. 

Вже відомо, що припинив працювати 4-й енергоблок  електростанції, його відімкнули від мережі внаслідок обстрілів.

В “Енергоатомі” заявили,  це може спровокувати пожежу, розпилення радіоактивних речовин і витоку водню. 

Колаборанти, що нині працюють на ворога в Енергодарі, миттю спробували звинуватити в обстрілах українські збройні сили. Та видали самих себе, адже перед атакою зі станції поспішно евакуювали представників «Росатома». 
 
Олександр Старух, голова Запорізької військово-цивільної адміністрації, назвав це підготовленою провокацією, яка несе велику загрозу. 

«Було пошкоджено дві лінії електропередачі, відключено від мережі 4-ий енергоблок. Небезпеки великої поки не має, але мушу констатувати, що всі наші плани щодо евакуації… в таких умовах, як сьогодні, майже неможливо здійснити”, – заявляє голова Запорізької ОВА Олександр Старух. 

Також з’явилася інформація, що окупанти могли замінувати ЗАЕС, або територію навколо атомної станції. Там видно як російські військові вантажівками заїжджають на територію станції і розвантажують якийсь вантаж. В Британському міністерстві оборони припускають, росіяни використовують атомну електростанцію – як прикриття і плацдарм для обстрілів Нікополя. 

У самому МАГАТЕ – головному контролеру ядерної безпеки на планеті, днями заявили, що більше не контролюють ситуацію в Енергодарі. І справа тут не в технічній стороні. Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі говорить, що готує групу для інспекції ситуації на ЗАЕС. 

«Потрапити туди дуже складно. Оскільки, це вимагає розуміння та співпраці низки сторін. Звичайно, це Україна. Це український об’єкт. Отже, потрібна згода української сторони для того, щоб туди потрапити. Водночас станція окупована Росією», – заявляє він.

В “Енергоатомі” зазначають, український персонал на станції працює буквально під дулами автоматів і докладає усіх зусиль, аби там не сталося жодних аварій. За різними даними, нині на території ЗАЕС перебуває до півтисячі російських військових. А те, що вони розташовують поблизу майданчиків свою артилерію – особливих відеодоказів не потребує. Це щодня відчувають на собі мешканці сусіднього Нікополя. 

Тож зробити все, щоб вигнати росіян з української атомної електростанції – ось завдання світу, вважає президент Володимир Зеленський. 

Зазначимо, що президент України також обговорив з головою Європейської Ради успішний початок експорту зерна з України та підготовку проведення саміту Кримської платформи. Крім того, Зеленський наголосив на важливості якнайшвидшого розблокування пакета макрофінансової допомоги для України.