Партнери заявили, що от-от поставлять ЗСУ перші винищувачі F-16. І сьогодні стало відомо, що Перші експерти з технічного обслуговування винищувачів F-16 почали повертатися до України після завершення навчання. Це сигнал до того, що незабаром F-16 будуть над українським небом. Про це заявив речник Повітряних сил ЗСУ, Ілля Євлаш, у ході телемарафону.

«Звичайно, такого роду фахівців ніколи не буває забагато. Уже перші спеціалісти в цій сфері почали повертатися назад в Україну», — сказав він.

За словами речник Повітряних сил ЗСУ, фахівці з обслуговування F-16 зможуть ділитись досвідом з іншими українськими військовими техніками.

«Ми вже бачили, наприклад, що в Україні з’явився перший тренажер F-16, який нам передала Чеська Республіка. Звісно, цей процес невпинний, і він буде продовжуватися постійно», — наголосив речник.

Українці покладають на F-16 особливі надії, що зрозуміло — ці літаки можуть збивати крилаті ракети, захищаючи міста від руйнівних російських нальотів. Західні партнери збираються передати їх найближчими місяцями.

Винищувачі F-16 також можуть боротися з російськими бомбардувальниками, які останнім часом стали важливою силою, що дозволяє росіянам просуватися на фронті. Вони можуть і самі завдавати ударів, даючи можливість ЗСУ наступати.

«Щоб позбавити Росію переваги у повітрі, наш повітряний флот повинен мати від 120 до 130 сучасних літаків», — сказав президент України Володимир Зеленський у нещодавньому інтерв’ю агентству AFP.

Про майбутні постачання відомо небагато. Немає точної інформації щодо того, коли прибудуть літаки, скільки їх в результаті отримає Україна. Невідомо також, які це будуть F-16 — ті, що є у країн-донорів, дуже відрізняються між собою.

Україна, як очікують, отримає західні військові літаки влітку 2024 року. Данія, Нідерланди, Норвегія і Бельгія зобов’язалися відправити в Україну кілька десятків винищувачів — від 45 до 60.

Затримка з передачею західних винищувачів Україні може бути пов’язана з процесом підготовки українських пілотів, які навчаються у тренувальних центрах у Європі. Але річ, ймовірно, не лише у цьому. Можливо, старі F-16 доводиться ремонтувати, модернізувати і доводити до більш-менш єдиного стандарту — навіть у складі одних ВПС можуть бути дуже різні літаки.

Попри те, що винищувачі в чотирьох європейських країнах були модернізовані приблизно до одного загального рівня, деталі та спеціалізацію тих літаків, які поставлять ЗСУ, встановити важко, оскільки кожна країна замовляла собі свій унікальний літак, і навіть у рамках одних ВПС це могли бути різні машини.

Як відомо, основною зброєю F-16 є протиповітряні ракети AIM-9L Sidewinder. Їх виробляють з кінця 1970-х років. Це ракети ближньої дальності, оптимальна дальність пуску — до 20 кілометрів. Крім того, ці літаки можна модифікувати для застосування авіаційних ракет IRIS-T ближнього радіуса, які ЗСУ використовує у ППО із наземних установок.

Російська авіація, швидше за все, постарається не вступати з пілотами ЗСУ в повітряні бої на коротких дистанціях. Але такі ракети будуть все одно корисні в боротьбі з російськими крилатими ракетами або дронами, якщо ЗСУ вирішать використовувати F-16 як перехоплювачі ППО.

Цим літакам доведеться протистояти більш новим і важким російським, серед яких може виявитися Су-57 — винищувач п’ятого покоління, побудований із застосуванням технологій стелс. Їх називають літаки-невидимки, але це неправильно, ця технологія знижує помітність, скорочуючи дистанцію виявлення — радари F-16 виявлять їх ще пізніше, ніж інші російські літаки.

В будь-якому разі F-16 для України це неймовірна допомогу на яку наші пілоти сподіваються, адже щоб вдало тримати фронт українським захисникам потрібно переважати в авіації, або хоча б зрівняти її з російською.