Після вибухів в окупованому Севастополі багато російських офіцерів хочуть змінити місце служби.
Про це в етері одного з українських телеканалів розповіла начальниця об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.
«Після вибухів у Севастополі у росіян дуже перевантажені логістичні шляхи, які ведуть до Росії. Також з Криму до Росії збираються тікати ті, хто саме приїхав туди з 2014 року. Нині у Криму відбувається ротація певних військових підрозділів. Багато офіцерів намагаються використати цю ротацію, щоб змінити своє місце проходження служби назавжди. Тобто пишуться рапорти від відпусток до перекладу», – розповіла Гуменюк.
Раніше Гуменюк зазначала, що вибухи та пожежа на нафтобазі у тимчасово окупованому Севастополі – це один з елементів підготовки Сил оборони до активних дій.
За її словами, руйнація нафтобази у Севастополі змусить російських окупантів переорієнтовуватися та розосередитися.
“Дуже великий ступінь тривожності (у Криму після пожежі на нафтобазі, – ред.) і дуже великі потоки, спрямовані по всіх маршрутах, куди можна виїжджати. Навіть серед військових, як вони собі вважали, у постійних пунктах базування, родини евакуюються”, – сказала вона.
І не дарма, адже за словами британського військового аналітика, віце-маршала авіації, Шона Белла, з великою ймовірністю основний фокус атак ЗСУ припаде на сухопутний коридор ЗС РФ із Кримом. Наступ ЗСУ може розпочатися і на Донбасі, але цей район буде складно повернути за короткий час.
Широко анонсований контрнаступ українських сил із великою ймовірністю буде поетапним. Про це авторитетний військовий аналітик телеканалу заявив в ефірі Sky News.
На початку весняного контрнаступу ЗСУ руйнуватимуть логістику російських військ. Це може початися в південній частині України, в районі сухопутного коридору, який пов’язує РФ із територією Криму.
“Схоже, що підготовку українців для такого наступу майже завершено”, — додав він.
Аналітик також згадав про зруйновані паливні резервуари на нафтобазі в Севастополі. Російські ЗМІ говорять про чотири, але, “судячи з усього, їх було десять”. Потенційно було знищено до 55 тонн палива.
“Вони стверджують, що атака була спрямована з Одеси, а це за 250 кілометрів — досить далеко”, — сказав Белл.
Водночас, на думку військового експерта Олександра Коваленка, коли ЗСУ підійдуть до Криму, то настане оперативне пауза.
Ймовірність деокупації анексованого Криму під час великого контрнаступу ЗСУ є невеликою.
За його словами, армія окупантів зібрала на півострові приблизно 15 батальйонно-тактичних груп. Він зазначає, що такої кількості не вистачить для утримання Криму та заповнення усіх оборонних рубежів та окопів.
“Коли почнеться контрнаступ, наприклад на півдні, куди ця зграя їхня бігтиме в першу чергу? Якась, звісно, у бік Маріуполя та південного Донбасу, але левова частка повернеться у Крим. Це різко збільшує з 15 БТГ до приблизно 100”, – пояснив експерт.
Експерт вважає, коли ЗСУ підійдуть до Криму, то настане оперативне пауза. Тоді доведеться прораховувати нову логістику, підібрати інші типи зброї, що підійдуть для ведення бойових дій саме у Криму.
“За цю оперативну паузу повинно відбутися багато що. Звісно, сама оперативна пауза переходить в етап підготовки до активізації контрнаступу. При цьому відбуваєтья процес ізоляції півострова, це по-перше. І планомірне знищення потенціалу присутності російських окупантів на півострові. Вони не зможуть повноцінно компенсувати втрати, сили та засоби, оскільки буде ізоляція. Під ізоляцією я маю на увазі знищення Кримського моста та блокування судноплавства в Чорному та Азовському морях. Така можливість у нас є”, – додав експерт.