Середня пенсія в Україні становить всього лише близько 2,5 тис. грн. За діючими правилами розраховувати на дійсно високі пенсії можуть тільки судді. На них, згідно з законом, не поширюється обмеження щодо максимального розміру виплати. На другому місці за рівнем пенсій – парламентарії. Приблизно такі ж виплати отримують і українські президенти пенсійного віку, передає Корупція.Інфо.

OBOZREVATEL розібрався, хто в Україні отримує найвищі пенсії та як українцям наблизиться до максимальної виплати. 

Популярне: "Пенсії підвищать і прив'яжуть до зарплати": Чого слід чекати українцям

Хто отримує найбільше

В Україні вже кілька років діє обмеження по максимальній пенсії. На даний момент вона становить 13,8 тис. грн. Всі українці, які виходять на заслужений відпочинок, незалежно від розміру зарплати і стажу не можуть отримати виплату вище максимальної. "Якщо у вас вже висока пенсія, звичайно, ніхто не має права її урізати. Ті, хто отримували більше 20 тис., І будуть отримувати більше 20 тис", – розповіли OBOZREVATEL на "гарячій лінії" Пенсійного фонду.

Для прикладу, середня пенсія народного депутата – близько 17 тис. грн. А судді на заслуженому відпочинку отримують в середньому більше 20 тис. грн. Для прикладу, згідно з декларацією за 2017 рік, народний депутат Василь Німченко, який раніше працював суддею, отримує щомісячну пенсію в розмірі 21,4 тис. грн. Один з найдосвідченіших нардепів Юхим Звягільський отримує пенсію в 15,3 тис. грн.

Відносно високу пенсію також отримує народний депутат Олександра Кужель. Вона, згідно з декларацією за 2017-й, в середньому отримувала з Пенсійного фонду за 16,7 тис. грн. При цьому ще в 2016-му середня пенсія Олександри Кужель становила всього лише 9,3 тис. грн. Як заявив днями в ефірі ObozTV міністр соціальної політики Олександр Рева, українські президенти отримують такі ж пенсії, як і депутати. Якщо для суддів діє спеціальна норма закону, яка дозволяє отримувати на пенсії значно більше депутатів, то президентів фактично вирівняли з парламентаріями – довічне утримання їм не світить.

Згідно з методикою Міжнародної організації праці, високої пенсією вважається виплата в розмірі від 60% останньої зарплати. Тобто при зарплаті в 10 тис. грн високою можна вважати пенсію і в 6 тис. грн. При цьому для тих, хто заробляє, наприклад, 40 тис. грн, пенсія в 6 тис. – низька. Народні депутати які встигли вийти на заслужений відпочинок до нововведень в законодавстві, отримували рівно 60% зарплати. "Народному депутату призначається пенсія в розмірі 60 відсотків суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу", – йдеться в втратила чинність статті закону "Про статус народного депутата".

Отримати пенсію, як у президента

Максимальну пенсію в 13,8 тис. може отримати за діючими правилами українець з 35 роками стажу і зарплатою в 7,2 рази вище середньої. На даний момент це понад 50 тис. грн. Правда, таких в Україні – всього лише більше 60 тис. чоловік. Решта майже 12 млн осіб офіційно заробляють менше цієї суми.

Отримати пенсію в розмірі 60% від зарплати українці зможуть тільки після запуску другого рівня пенсійної системи. Так, наприклад, якщо при зарплаті в 50 тис. грн додатково відкладати по 10% на "другу пенсію", то розмір виплати може збільшитися на 14,6% (або на 5,8 тис. грн). Сукупна пенсія в такому випадку може скласти близько 21 тис. грн.

Як раніше писав OBOZREVATEL , пенсія українців залежить від двох чинників – стажу і розміру зарплати. Для високої пенсії необхідно мати значно більше 35 років стажу і зарплату, яка перевищує середню по країні. Причому за новими правилами розрахунку пенсії роль стажу значно поступається ролі розміру заробітної плати. Тому при великому стажі і мінімальну зарплату можна розраховувати тільки на мінімальну пенсію.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова зазначає: один з варіантів збільшити свою пенсію: взяти участь в приватному накопичувальному фонді. Тоді при досягненні пенсійного віку можна буде отримувати відразу дві виплати. Правда, ніхто не може гарантувати, що через 20 років приватний фонд не закриється, додає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.