Незважаючи на те, що Китай є важливим партнером для ЄС, проте вже втратив можливість бути посередником у розв’язаній росією війні.

Про це у Брюсселі заявив Високий представник ЄС Жозеп Боррель під час дискусії в рамках Європейського саміту з безпеки й оборони.

«Ми маємо діяти дуже обережно й дипломатично, щоб не підштовхнути росію в руки Китаю, та просити Китай скористатися своїм впливом, щоб зупинити війну. Це добре, що президент Сі подзвонив Президенту Зеленському. Коли ми будемо уточнювати нашу стратегію (ЄС – ред.) щодо Китаю, ми маємо бути дуже вимогливими до того, щоб Китай діяв відповідно до власної відповідальності, – ця країна є постійним членом Ради безпеки ООН», – сказав Жозеп Боррель.

Високопосадовець також зауважив, що Китай має великий вплив на росію та може допомогти, щоб зупинити агресію. При цьому Пекін вже втратив можливість відігравати роль посередника, оскільки його «нейтральність» у цій війні росії проти України мала, скоріше, проросійську спрямованість. Між тим, за словами Високого представника ЄС, необмежена дружба між росією і Китаєм має свої межі.

«Це така собі обмежена необмежена дружба. Ця пара є доволі розбалансованою: росія має усього 1 відсоток від світового ВВП, – економічно це можна порівняти, наприклад, з Італією або з Іспанією. На Китай припадає 20 відсотків від світового ВВП. Так, Китай підтримує росію, але поки що він не надавав росії військової допомоги. Ми маємо бути пильними, щоб не штовхнути росію в руки Китаю. Але я не думаю, що Китай почувається дуже комфортно від того, що там (в росії) відбувається», – зазначив Боррель.

За словами Борреля, Китай залишається для ЄС важливим партнером, торговельний обіг з яким у товарах та послугах складає близько 2,7 мільярда доларів на день. При цьому Китай залишається для ЄС конкурентом в економіці та противником у цінностях.

«Ми живемо у світі конкуренції. Китай перетворюється на світову потужність, внаслідок власного розміру й потенціалу. Питання не в тому, щоб зупинити Китай у цьому перетворенні, але в тому, як переконати Китай конструктивно використовувати свою потужність, у відповідності з міжнародним правом», – додав Боррель.

Додамо, під час дискусії в рамках Європейського саміту з безпеки й оборони Боррель також сказав, що завершення російської агресії проти України є одним із ключових завдань на найближчі 18 місяців.

«путін не може виграти цю війну. Це наше найбільш потужне зобов’язання – моє особисте, усього Європейського Союзу та вільного світу. Путін не може виграти цю війну, і світ має розуміти, що відбувається в Україні. Це ще одна, дипломатична битва, яка є не менш важливою, ніж битва на полі бою. Тому що багато лідерів у світі перебувають у стані стратегічного «коливання». Я їх називаю «Так, але…». Не існує жодного «але». Існує вторгнення. коли одна країна вдерлася до іншої, без причини, без жодного виправдання. Сотні людей гинуть, сотні людей. Навколо цього жодних «але» не існує», – сказав Жозеп Боррель.

Він зауважив, що до так званого «колективного Заходу» сьогодні належать всі держави, що підтримують Україну. Ця назва перестала бути географічним визначенням, віднині це – політична позиція. При цьому варто уникати нового поділу між Заходом та рештою світу, – такий поділ був би дуже зручним для росії. Більшість країн світу – 141 держава – проголосували в ООН проти російської агресії. Вони й зараз не підтримують цю агресивну війну. Але є країни, які, за словами Борреля, не є достатньо рішучими у її засудженні.

«Я часто чую від них – ми хочемо миру. Так, я також хочу миру. І немає людей, хто хотів би миру більше, ніж українці, яких бомблять кожного дня. Я бачив військовий госпіталь в Іспанії, де лікуються багато українських військовослужбовців після поранень та ампутацій. Зрозуміло, що українці хочуть миру. Але не говоріть мені – я хочу миру», – зауважив Високий представник ЄС.