На демонстрацію в Будапешті в п’ятницю тисячі угорців вийшли на знак протесту проти нового законодавства, яке ліквідує статус державних службовців для вчителів, а також проти застосування поліцією сльозогінного газу проти підлітків під час попередньої демонстрації.

Про це повідомляє Reuters.

П’ятничний протест відбувся після серії мітингів і страйків за підвищення зарплат і поліпшення умов праці вчителів. Рівень інфляції в Угорщині, який зараз становить 24%, знизив заробітну плату вчителів, яка й так була нижчою за середню по країні і за даними 2021 року посідає передостаннє місце серед країн ОЕСР.

У п’ятницю протестувальники вийшли на марш проти нового так званого закону про статус, який також значно збільшить навантаження на вчителів. Критики називають цей закон “законом помсти”, який сприймається як покарання за річний опір вчителів.

Уряд Орбана заявив, що законопроєкт спрямований на підвищення якості освіти. Майже 5 000 вчителів вже заявили, що залишать свою професію, якщо закон про статус набуде чинності.

Вуличні протести протягом останнього року були мирними, за винятком одного на початку цього місяця, коли поліція застосувала сльозогінний газ до підлітків на мітингу на підтримку вчителів, які намагалися наблизитися до офісу Орбана, оточеного будівельними парканами з 2020 року.

Правоохоронці заявили, що націлилися на протестувальників, які руйнували будівельні бар’єри і закидали поліцейських сміттям.

“Для багатьох людей, багатьох учнів, це буде визначальним моментом, коли сьогоднішня влада показала свої зуби і більше не турбується про те, щоб виглядати демократичною”, – сказав у п’ятницю 17-річний Мате Хідаш, учень, який постраждав від сльозогінного газу на попередньому мітингу.

Додамо, на початку травня в Будапешті пройшов велелюдний мітинг проти нового закону, підтриманого урядом, який скасує статус державних службовців для вчителів та значно збільшить їхнє робоче навантаження.

Тоді на акцію протеста вийшло майже 5 тисяч вчителів уже заявили, що підуть з професії, якщо так званий “Закон про статус” набуде чинності.

Утім, уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана продовжує реформу, що позбавить вчителів деяких гарантій зайнятості.

Багато критиків називають законопроєкт “законом про помсту”, сприймаючи його як покарання за протестний рух вчителів, який не згасає вже рік.

“Я повністю проти цього закону, який не випадково називають “законом про помсту” у суспільному дискурсі”, – сказала Каталін Торлі, одна з найзапекліших критиків політики Орбана в галузі освіти.

“Це відповідь на хвилю протестів, що спостерігалися протягом останнього року… вони оголили серйозні проблеми державної системи освіти”, – додала Торлі.
Уряд заявив, що нове законодавство спрямоване на підвищення якості освіти.

Якщо закон ухвалять у його нинішньому вигляді, то з 1 червня максимальний щоденний робочий час вчителів збільшиться з 8 до 12 години, щотижневий робочий час – з 40 до 48 годин, а кількість замін – з 30 до 80 годин на рік.

Угорщина зіштовхується з дедалі більшою нестачею вчителів в основному через низьку заробітну плату і непередбачуваність нормативно-правової бази.

Нагадаємо, Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт не підтримає євроатлантичну і європейську інтеграцію України доки “школи на Закарпатті у небезпеці”.

Як передає “Європейська правда”, угорського міністра цитує у Twitter речник уряду Угорщини Золтан Ковач.

Сійярто провів зустріч з помічницею комісара ООН з прав людини Ілзе Брандс Керіс.

“Угорщина не може підтримувати трансатлантичну та європейську інтеграцію України доти, доки угорські школи на Закарпатті перебувають у небезпеці” – заявив Сійярто.