Незважаючи на свій поважний вік, Леонід Кравчук продовжує жваво цікавитися життям країни й подальшою долею Конституції України.

В останньому інтерв’ю, електронному виданню Вечірній Київ, Кравчук поділився своїми думками щодо Конституції та референдуму.

Ось про що він сказав.

За часи незалежності Конституція змінювалась багато разів. Була Конституцією то президентської держави, то президентсько-парламентської, то парламентсько-президентської. Її змінювали під різні форми державного правління і тлумачили по-різному. Враховуючи такі перипетії, треба ухвалити новий Основний Закон.

Сьогодні лунають різні заяви з боку тих чи інших політичних сил України. Згідно з нормами нинішньої Конституції, частину її норм треба змінювати у залі Верховної Ради, а частину – на референдумі. На мій погляд, нову Конституцію треба затвердити на всенародному обговоренні. А в подальшому всі зміни до неї вносити тільки на референдумі. Іншого шляху немає. Згадаймо, наприклад, референдум про незалежність України. Якби там не прагнули деякі політсили, але вони не здатні змінити політичний устрій, затверджений у грудні-1991. З огляду на це ми повинні врахувати складну історію нашої Конституції. Скажімо, в часи Кучми її змінювали під президентсько-парламентську форму правління, потім під парламентсько-президентську. Янукович змінював норми, використовуючи Конституційний суд, що взагалі неприпустимо. На ці процеси також вплинули різні революції, починаючи від помаранчевої і закінчуючи революцією гідності.

Нам треба не «латати» стару Конституцію, а ухвалити нову шляхом референдуму. Державне управління має будуватись на твердому фундаменті, без суперечностей і неточності всередині Основного Закону. Ми повинні виходити з реалій сьогодення і досвіду інших країн, які є прикладом для нас.

За роки незалежності ми отримали новий досвід у сфері державного управління і децентралізації влади. Головне, щоб у новому документі були чіткі формулювання, які не можна тлумачити на свій лад.

Я виступаю за те, щоб нова Конституція поставила крапку в питаннях, які стосуються багатьох проблем, починаючи від територіальної цілісності і закінчуючи зовнішніми впливами. Такого не повинно бути, щоб нам диктували з позиції Кремля чи інших країн. Треба враховувати, насамперед, інтереси українського народу – господаря своєї землі.

Окрім того, Кравчук окремо підкреслив, потрібно слідкувати за чистотою не лише рук в цей час, а й серця і мізків. Бо вони теж мають схильність до забруднення. Особливо під впливом різних маніпуляцій і безсовісних політиків, які лише піклуються про власні кишені…