Заяви президентів України та Туреччини Володимира Зеленського та Тайїпа Реджепа Ердогана після тристоронньої зустрічі з генеральним секретарем ООН Антоніо Гутеррешем:

Реджеп Ердоган повідомив, що на зустрічі обговорювали мирне врегулювання війни в Україні та обмін полоненими. Він заявив, що обговорить результати перемовин з російською стороною, а «війна має закінчитись за столом переговорів»

Володимир Зеленський у відповідь Ердогану наголосив, що «віри росії немає», тож для проведення перемовин вона спочатку має звільнити окуповані території України

Антоніо Гуттереш повідомив, що ООН ініціює місію зі встановлення обставин трагедії в Оленівці, де загинули українські військовополонені. Україні та росії повідомлять технічне завдання місії і склад команди

“Я ухвалив рішення про проведення місії до Оленівки, про що було донесено інформацію і Росії, і Україні. Крім умов, було відзначено і склад тієї групи, яка буде залучена до реалізації розслідування. У мене є мета призначити на чолі групи генерала Карлоса дос Сантоса Круса із Бразилії”, – зазначив голова ООН.

Зазначимо, Карлос дос Сантос Крус – кадровий військовий, який очолював миротворчі місії ООН у Конго (МОНУСКО, 2013-2015) та на Гаїті (МІНУСТА, 2007-2009). З січня до червня 2019 року працював в уряді Бразилії.

“Світ повинен і дізнається всю правду про те, що сталося тієї ночі в Оленівці”, – сказав Гутерреш.

Гуттереш зазначив, що територію Запорізької АЕС треба демілітаризувати й вивести звідти всі війська, а також підтримав місію МАГАТЕ на ЗАЕС.

“У тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН дійшов висновку, що в Україні є можливості для логістики та безпеки, щоб підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію з Києва за умови згоди між Києвом і Москвою”, – підкреслив політик.

Гутерреш додав, що постійно стежить за ситуацією навколо ЗАЕС і вкрай стурбований подіями. Він продовжує сподіватися, що здоровий глузд російської влади візьме гору і вона уникне будь-яких наслідків, що жахають за своїми масштабами.

Напередодні гендиректор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про готовність очолити делегацію на захоплену окупантами Запорізьку атомну станцію. Він погодився, що місію необхідно розпочинати якнайшвидше, щоб запобігти ядерному тероризму з боку Росії.

Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter. За його словами, питання вони обговорили під час телефонної розмови.

“Гроссі сказав мені, що у відповідь на запрошення України він готовий очолити делегацію МАГАТЕ на Запорізьку АЕС. Я наголосив на терміновості роботи місії щодо загроз ядерній безпеці, спричинених військовими діями Росії”, – написав глава МЗС.

Додамо, що раніше міністри енергетики Герман Галущенко та внутрішніх справ – Денис Монастирський разом із президентом компанії “Енергоатом” Петром Котіним і керівниками Дніпропетровської, Запорізької облдержадміністрацій, а також ДСНС проінспектували в Запоріжжі роботу всіх служб, які відповідають за радіохімічний, біологічний і ядерний контроль.

“Приїхали оцінити ситуацію навколо Запорізької АЕС. Від початку її захоплення ми зрозуміли, що маємо справу з державою-терористом. Усі їхні дії будуть пов’язані саме з терористичними актами або, навіть, з інформаційними терористичними атаками, які можливі довкола станції”, – заявив глава МВС.

За його словами, метою візиту було – оцінити обстановку, поспілкуватися з поліцейськими та рятувальниками, які працюють на цій території. Також перевірити готовність сил і засобів для реагування на надзвичайні ситуації.