Як і Україну, що воює проти агресора-Росії за свою свободу, Вашингтон підтримує демократичний Тайвань перед китайською загрозою, і геополітичним противникам Сполучених Штатів “ясно дали зрозуміти”, що Америка ніколи не поступиться автократам.
Про це в колонці для The Washington Post написала з нагоди резонансного візиту на Тайвань речниця Палати представників США Ненсі Пелосі.
Вона нагадала, що ось уже майже пів століття США віддані розвитку демократичного Тайваню і підтримують “глибоку дружбу, засновану на спільних інтересах та цінностях: самовизначенні та самоврядуванні, демократії та свободі, людській гідності та правах людини”.
Відповідний закон, нагадала вона далі, ухвалений Конгресом і підписаний президентом Джиммі Картером близько 43 років тому, зобов’язує Вашингтон “розглядати будь-які спроби визначити майбутнє Тайваню іншими, ніж мирними засобами… загрозою миру та безпеці в західній частині Тихого океану – такими, що викликають серйозне занепокоєння США”.
“Сьогодні Америка повинна пам’ятати про цю клятву. Ми повинні підтримати Тайвань, острів стійкості, який знаходиться під загрозою”, – додала Пелосі, вказавши на зростання ризику силового захоплення острова Китаєм.
Пелосі нагадала також про “жахливу” ситуацію з правами людини та “зневажання верховенства закону” в КНР, наголосивши на бажанні глави країни Сі Цзіньпіна “посилити свою владу”.
“Перед обличчям посиленої агресії Комуністичної партії Китаю візит нашої делегації слід розглядати як недвозначну заяву, що Америка підтримує Тайвань, нашого демократичного партнера, захищаючи себе і свою свободу”, – написала вона.
Демократка від Каліфорнії наголосила – “ми не можемо залишатися осторонь і здійснюємо цю поїздку в момент, коли світ стоїть перед вибором між автократією та демократією”.
“Поки Росія веде навмисну незаконну війну проти України, вбиваючи тисячі безневинних людей, навіть дітей, важливо, щоб Америка та наші союзники ясно дали зрозуміти, що ми ніколи не поступимося автократам”, – наголошується в заяві.
Нагадаємо, 2 серпня 2022 року борт Пелосі, за яким на трекері цивільних літаків стежили близько 800 000 осіб, на тлі апокаліптичних прогнозів (“Китай зіб’є борт, розпочнеться Третя світова війна”) приземлився в Тайбеї.
У Пелосі запланована зустріч із президенткою Тайваню Цай Інвень. Політикиня не включила Тайвань до свого офіційного маршруту разом з Японією, Південною Кореєю та Малайзією з міркувань безпеки. Напередодні посадки Пелосі телебачення Тайваню повідомило про запровадження на острові другого рівня тривоги. Авіація Тайваню взяла літак із Пелосі під супровід.
США та Китай також підняли у повітря військову авіацію та направили її у бік Тайваню. Борт із Пелосі супроводжували американські винищувачі та авіаносці. Посадка літака, попри погрози КНР, пройшла спокійно. Попри це, Пекін засудив візит і розпочав масштабні військові навчання біля острова. У свою чергу, у Білому домі зазначили, що реакція Китаю на візит Пелосі була “помірнішою, ніж очікувалося”.
Координатор із комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі наголошує, що візит спікера Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайбею не ламає жодних традиційних підходів і повністю перебуває в рамках політики “одного Китаю”. Кірбі сказав, що члени Конгресу США і раніше відвідували Тайвань, і це не викликало жодних ускладнень і звинувачень у відступі від узгодженого між Вашингтоном і Пекіном принципу “одного Китаю”. Тому, підкреслив Кірбі, візит Пелосі до Тайбею не означає ні відмови США від цього принципу, ні будь-якого відступу від традиційної політики в цьому напрямі.
США, як і раніше, не підтримують проголошення незалежності Тайваню, але в той же час не допустять будь-якої спроби одностороннього силового порушення ситуації, що склалася, сказав він.