Колишньому президенту Віктору Януковичу та дев’ятьом підозрюваним по так званій справі Майдану загрожує довічне покарання в Україні.

Про це сказала генеральний прокурор Ірина Венедіктова на брифінгу 17 листопада.

Вирок у великій “материнській” справі про розстріли на Майдані щодо екс-президента Віктора Януковича та його оточення дуже важливий для української правоохоронної системи.

Зазначимо, мова йде про справу щодо спроби утримання влади президентом-втікачем Януковичем у 2013-2014 роках. Він у змові з ще дев’ятьма посадовцями, зокрема главами МВС та СБУ, організував злочинні дії щодо протестувальників, в результаті яких загинули 80 та постраждали майже 1000 людей.

Як відомо, підозрювані по так званій справі Майдану перебувають за межами держави, зокрема, переховуються на території Росії. За словами генпрокурора, наразі зрозуміло, що Росія не видасть українським правоохоронцям фігурантів справи Майдану.

“Де ці люди зараз? Всі вони в бігах. В гостях у нашого північного сусіда. Вони там не випадково. І зовсім невипадково РФ їх оберігає. Навіть, якщо підозрюваних не видадуть для притягнення до відповідальності в Україні, а ми всі розуміємо, що сьогодні та завтра нам їх ніхто не видасть…”, – сказала Венедіктова.

Втім, вирок суду все одно має бути виконано, – додала вона.

“На території якої держави він буде виконаний – ми подивимося. Але ми будемо працювати, щоб ці люди відповіли по всій суворості закону”, – сказала генпрокурор.

В свою чергу, керівник департаменту Офісу генпрокурора у справах Майдану Олексій Донський на брифінгу генпрокурора заявив, що це можливість відшкодувати збитки за рахунок арештованого майна обвинувачених на мільярди гривень.

“А головне – запобігання подальшим маніпуляціям по темі Майдану, хто вбив учасників акцій протесту, ким це було організовано і чи не було це “державним переворотом”, як у нас в країні політики люблять з цього приводу виступати”, – додав він.

Також Донський заявив, що розгляд справи про розстріл протестувальників під час Майдану, фігурантами якої є п’ятеро колишніх бійців спецпідрозділу “Беркут”, все ще триває. Очікується, що вирок суду буде вже наступного року

“На сьогодні Святошинським районним судом Києва задоволено клопотання прокурора та надано дозвіл на заочне судове провадження щодо трьох колишніх “беркутівців”, звинувачених у скоєнні масових вбивств 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській. Маються на увазі ті особи, які в рамках обміну полоненими були передані на окуповану територію і ховаються там”, – сказав він

Донський розраховує, що вирок у справі п’ятьох “беркутівців” можуть оголосити у першій половині 2022 року.