СБУ може вести збір первинних даних щодо загрози нацбезпеці не завівши кримінальних справ. Про це заявив Давид Арахамія в програмі “Свобода слова” на ICTV. Саме це стало головною причиною, чому Служба настільки пізно відкрила справу про ймовірну підготовку до держперевороту в Україні.

Давид Арахамія наголосив, що СБУ лише зараз відкрила справу і потрібно дати їй час на збір інформацію. Поки ще рано говорити про парламентський контроль.

Очільник парламентської фракції “Слуга народу” також пояснив, чому зі справою так довго тягнули:

“Якщо тільки сьогодні відкрили кримінальне провадження, то це означає, що треба дати якийсь час слідчим органам попрацювати. Вони не можуть зробити цього протягом кількох днів чи годин”, – зазначив Давид Арахамія.

Також він підкреслив, що серед інструментів парламентського контролю є слухання звіту правоохоронців у закритому режимі.

“Згодом ми зможемо проводити чи закриті слухання у комітеті, чи робити якісь комісії. Але спочатку треба переадресувати питання СБУ – це їхня стаття”, – запевнив депутат.

До слова, Арахамія також пояснив чому так довго СБУ не відкривала справу за цими фактами.

Зі слів нардепа можна зробити висновок, що в той час тривав процес підготовки до відкриття кримінального провадження по збору первинних даних.

“Навіть не треба кримінального провадження, щоб збирати оперативну інформацію та опрацьовувати оперативні дані. СБУ, наскільки мені відомо, робить це на постійній основі, без ЄРДР”, – зазначив Давид Арахамія.

Керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк також дав свій коментар щодо питання кримінальної справи. Він запевнив, що найближчим часом Служба проінформує суспільство щодо цього питання.

“На сьогодні це один із прикладів спроб Росії з дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні. Якщо говорити про статтю щодо насильницького повалення влади, то з початку року лише департаментом кібербезпеки СБУ таких кримінальних проваджень було відкрито понад 40”, – заявив начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

Водночас Вітюк заявив, що конкретно в цій справі поки ще зарано говорити про підозри чи затримання підозрюваних.