Про переговори Президента Зеленського в Парижі. Важлива деталь – переговори відбулися в очному режимі, незважаючи на жорсткий локдаун в столиці Франції. Але ситуація занадто складна. Тому краще зустрічатися в форматі нормального спілкування. До переговорів приєдналася (в онлайн-режимі) і канцлер ФРН Ангела Меркель. Я, до речі, прогнозував, що після переговорів лідерів Німеччини і Франції з Путіним, відбудуться переговори Меркель і Макрона із Зеленським. Це реакція на переговорні вибрики Путіна, повторення схожої ситуації в 2017 р Пише політолог Володимир Фесенко.
Було зрозуміло, що дві головні теми для переговорів – деескалація концентрації російських військ на наших кордонах, і відновлення переговорів в нормандському форматі. Але що дуже показово, Зеленський розширив порядок переговорів, він обговорював з Макроном також теми інтеграції України в ЄС і НАТО. Звичайно ж, мова не йде про негайний вступ України в ЄС і НАТО. За НАТО це обговорення теми ПДЧ, по ЄС – пропозиція європейським лідерам підписати декларацію про підтримку прагнення України до членства в ЄС.
В обговоренні цих тем є певні ризики. Але під лежачий камінь вода не тече. Нам потрібна визначеність у питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції, а гра в «так і ні не говори». Зазначу, що європейським лідерам треба бути готовими до того, що Зеленський їх з цими темами буде діставати і далі, він впертий.
Про головні теми переговорів. Було б наївно очікувати, що після зустрічі з Макроном ситуація на наших кордонах відразу ж розрядиться. Ми ж розуміємо, що в даному випадку вся проблема в Путіні. Тому подивимося, що буде далі. Можливо, будуть нові контакти європейських лідерів з Путіним. Зрештою, деескалація ситуації на нашому кордоні – це і їх інтерес.
Але поки, за моїми відчуттями, набагато більшим буде вплив на цю ситуацію відносин між США і Росією. Однак і зусилля європейської (німецької та французької) дипломатії будуть далеко не зайвими.
Позитивну роль в деескалації загроз з боку Росії може зіграти відновлення переговорів в нормандському форматі. Тому багато чого буде залежати від переговорів помічників лідерів країн Нормандського формату, які мають відбутися 19 квітня. Дуже важливо продумати тактику цих переговорів.
Вона повинна бути дуже гнучкою. Не можна йти на якісь принципові поступки росіянам, тим більше під їх військовим тиском. Але бажано продемонструвати і конструктивність в ході переговорів. Важливо розблокувати переговорний процес, вивести його з глухого тупика. Росіян краще тримати в переговорах, ніж у військовій стійці на наших кордонах.
Що стосується «кластерів», і пропозицій Німеччини і Франції. У них не все відповідає нашим інтересам. І треба також продумати гнучку тактику дій в процесі їх обговорення. Але головна тема, на якій має бути зосереджена увага 19 квітня – припинення вогню в зоні конфлікту на Донбасі. Якщо про це вдасться домовитися, тоді у Росії зникне привід для концентрації своїх військ на нашому кордоні.
В цілому зустріч в Парижі я оцінюю позитивно, як важливий етап у відновленні активного переговорного процесу. Якісь проблиски світла в тунелі переговорних проблем все-таки з’являються.
А от, нардеп V, VI і VII скликань, екс-заступник голови Радміну Автономної Республіки Крим, голова Всеукраїнського громадського руху “Сила права” Андрій Сенченко підкреслює, що Збройні сили України повинні готуватися до всіх варіантів розвитку подій, навіть найбільш неймовірних. Їх завдання — захистити країну в будь-яких умовах.
“Путін намагається залякати і деморалізувати українську владу і суспільство, з метою продавити прийнятний для Росії варіант “миру на Донбасі” та “закрити питання Криму”. Одночасно він шантажує Захід, заявляючи претензію на роль світового гравця топ-рівня. “На жаль, наші “нормандські” партнери з Європи всі 7 років війни продемонстрували, що готові до миру за рахунок України, на умовах агресора. Їх зайвий раз залякувати не треба. Сигнали явно для США, — вважає експерт. — Але американське керівництво свідомість не втратило. І дзвінок Байдена Путіну — точно не через страх. Це сильний хід. Він значно розряджає обстановку, в певному сенсі пов’язує нашого супротивника і дає нашій країні меседж — США з вами”.