З будівлі Херсонської ОДА зник російський триколор, а з низки населених пунктів та перехресть – блокпости загарбників, проте така демонстративна поведінка навряд чи свідчить про реальний «жест доброї волі», пише stopcor.org.

Фото місцевого «Білого дому» (будівля Херсонської облдержадміністрації, яку так називають мешканці через світлий колір стін) без російського триколору на флагштоку, датовану вранці 3 листопада, оприлюднив у фейсбуці депутат обласної ради Херсонщини Сергій Хлань.

«Херсонщина. Спочатку за російським кораблем у Херсоні пішов карбованець, а тепер і триколор! Окупанти зняли свою ганчірку з будівлі ХОДА», – підписав фотографію депутат.

За інформацією каналу «Миколаївський Ванек», який співпрацює з Силами оборони Півдня, з ряду передмість Херсона (Чорнобаївка, Степанівка, Білозерка), а також із мікрорайону Острів, де в промзоні базувалася ворожа техніка, росіяни прибрали свої блокпости.

Цю інформацію підтверджує представник Одеської ОВ Сергій Братчук.

Водночас одразу два рупори російської пропаганди – призначений окупантами гауляйтер Херсонщини Кирило Стремоусов та «журналіст» Володимир Соловйов прямо заявили про те, що в найближчі 2 тижні можливі вуличні бої в Херсоні, а російським військам, ймовірно, доведеться остаточно перебазуватися на лівий.

Втім, херсонське видання Kavun.City з посиланням на інформацію від місцевих жителів зазначає, що, незважаючи на публічні заяви, росіяни насправді не поспішають робити «жест доброї волі»: багато солдатів, переодягнутих у цивільне, залишаються в Херсоні. Більше того, загарбники повністю оточили місто та обладнали вогневі позиції та фортифікації по периметру – окопалися навіть на міських цвинтарях.

Крім того, на лівому березі Дніпра кадрові бойові підрозділи армії РФ посилено формують другу та третю лінію оборони. Таким чином, демонстративне «залишення» міста може бути інформаційно-психологічною операцією – спробою росіян ввести ЗСУ в оману, – припускає херсонський журналіст Костянтин Риженко. З цією думкою згодний і одеський активіст, волонтер та блогер Сергій Стерненко.

Ймовірно, росіяни справді готують Херсон до вуличних боїв та посилених обстрілів з лівого берега Дніпра. Крім того, є інформація про те, що вони замінували усі адміністративні будівлі та цінні об’єкти у місті. Враховуючи це, херсонців закликають бути обережними та подбати про власну безпеку та укриття.

Водночас в інтерв’ю радіо “НВ” розповів народний депутат, член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін переконаний, що росіяни не залишають правий берег Херсона. Вони перевозять туди лише гроші, награбоване, та адміністрації, які вспіли створити на окупованій території.

“Я не бачив жодного підтвердження того, що росіяни залишають правий берег Херсона. Вони вивозять майно, награбоване, але військові з правого берегу не виходять, є тільки переміщення окремих груп. Окупанти навпаки перекидають додаткові сили і засоби на цей напрямок – дуже обмежено, але намагаються це робити”, – наголосив Сергій Рахманін.

Російські військові просили у вищого командування дозволу на вихід з Херсона, однак не отримали його. Тепер окупанти є під загрозою оточення або розгрому, переконаний Рахманін.

“Я не можу цього підтвердити достеменно, але була інформація про те, що російські військові запитували дозвіл на можливий відступ з Херсону для того, щоб не наражати дуже велике угрупування на оточення або на розгром”, – каже Рахманін.

Водночас він наголошує, що на правому березі Херсонщини дійсно зосереджена велика кількість людей: підрозділів, батальйонно-тактичних груп повітряно-десантних військ тощо.

“Тобто кваліфікований вмотивований ресурс, який може їм (російському командуванню – ред.) знадобитися на іншому напрямку в інший час. Тому вони не хотіли б ним ризикувати. Але вони дозволу на залишення Херсона не отримали”, – каже Рахманін.

Водночас нардеп зазначає, що Херсон — це єдиний обласний центр, який був захоплений окупантами. Тому росіни не можуть просто так покинути місто.

“Попри всі їхні зусилля, вони жодного іншого обласного центру і взагалі жодного великого міста, окрім Маріуполя, фактично не захопили. Вони не можуть собі дозволити такої розкоші як вихід з Херсона. Тим більше без бою”, — каже  Рахманін.