Дуда підсумував візит до Києва і назвав «нові теми» саміту НАТО.
Візит до Києва був дуже важливим як з точки зору підтримки України, так і щодо можливості обговорення важливих тем, зокрема ситуації на фронті, підготовки до саміту НАТО у Вільнюсі та переміщення ПВК “Вагнер” до Білорусі.
Про це президент Польщі Анджей Дуда заявив вночі з середи на четвер у Перемишлі після повернення потягом з Києва TVN24.
“Завершилася чергова поїздка до Києва для підтримки наших українських союзників у боротьбі з російською агресією. Я дуже радий, що ми разом із нашими сусідами змогли відсвяткувати їхнє важливе свято – День Конституції”, – заявив Дуда.
Він зазначив, що для нього і президента Литви Гітанаса Науседи було важливим відвідати Київ у День Конституції, аби підтримати Україну у цей складний час, коли українці борються з російським окупантом.
За його словами, це був час важливих розмов про наближення саміту НАТО, підтримку України, міжнародну ситуацію й останні події в Росії.
“Я провів дуже важливі політичні переговори про те, що Україні принесе саміт НАТО. Ми обговорили багато важливих для нашої співпраці питань, у тому числі й щодо майбутньої відбудови України. Я сподіваюся, що в останні дні, які залишилися до саміту НАТО, міжнародні консультації обов’язково триватимуть”,- зазначив Дуда.
Він додав, що на наступному тижні він відвідає Литву, де зустрінеться з президентом Науседою. З литовським колегою він обговорить питання, пов’язані з наближенням саміту НАТО.
Президент РП підкреслив, що останні події в РФ, пов’язані з бунтом ПВК “Вагнер”, а також розміщенням в РБ тактичної ядерної зброї з Росії будуть “новими темами” для саміту Альянсу, особливо в контексті переміщення цієї групи та її ватажка Євгена Пригожина до Білорусі.
Він додав, що під час саміту Альянсу також обговорюватимуться зміцнення безпеки на сході Європи, а також підтримка України, “аби вона могла максимально відтіснити росіян зі своєї території і захиститися від російської агресії”.
Натомість Зеленський вважає, що вагнерівців у Білорусі буде замало для нападу на Україну
Президент Володимир Зеленський вважає, що перекидання групи “Вагнер” у Білорусь не може серйозно загрожувати Україні.
Зеленський на прес-конференції в середу в Києві після переговорів із президентами Польщі та Литви Анджеєм Дудою та Гітанасом Науседою, передає Інтерфакс-Україна
“Я не можу сказати, наскільки вони (вагнерівці) комусь загрожуватимуть на території Білорусі, тому що вважаю, що контингент цей буде не дуже великий”.
Деталі: Зеленський пояснив, що багатьох найманців “Вагнера” знищили Збройні сили України, тому на Москву пішло порівняно небагато з них.
Крім того, каже він, українська армія вважає, що ситуація на півночі країни “незмінна і контрольована” і повторення вторгнення неможливе. “Усе-таки в нас потужна, сучасна армія. І не на словах”, – додав президент.
Що цьому передувало:
Раніше Пригожин заявив, що після спроби заколоту в РФ його найманці повертаються у польові табори.
Президент РФ Володимир Путін запропонував вагнерівцям, що вони можуть підписати контракт з Міноборони РФ, звільнитися або відправитись у Білорусь.
Сам ватажок “ПВК”, за словами самопроголошеного президента Олександра Лукашенка, уже перебуває у Білорусі.
Крім цього, влада Польщі вирішила укріпити свій кордон з Білоруссю через прибуття туди найманців ПВК “Вагнер”.
Про це заявив віцепрем’єр Ярослав Качинський Wprost.
Він зазначив, що “вагнерівці” в Білорусі можуть налічувати близько 8 тис. і це створює “потенційно нову” ситуацію.
“Це елемент… може бути небезпечним для нас. Це може означати нову фазу гібридної війни, набагато складнішу, ніж та, з якою ми стикалися досі. Тому було ухвалене рішення, що стосуються зміцнення нашої оборони на східному кордоні”, – сказав він.
Качинський пояснив, що на кордоні збільшать військові сили, які будуть там постійно присутні, а також збільшать кількість різного роду загороджень та укріплень.
“Політика безпеки орієнтована на найгірші сценарії. І керуючись цим принципом, ми змушені були приймати такі рішення”, – додав Качинський.