Будь-яка національна валюта не може бути стабільною при відсутності довіри до влади і розуміння логіки її дій
Джерела і складові частини
Паніка і відсутність довіри до влади (а разом з тим і до національної валюти), звичайно, виникли не самі по собі або в результаті злісного навіювання ззовні, а стали наслідком певних заходів, вжитих владою під тиском зовнішніх або внутрішніх обставин або в інтересах яких- яких соціальних груп.
Тому, навіть незважаючи на результат – нинішню девальвацію гривні – не потрібно поспішати називати ці заходами помилками. Те, що здається помилковим в системі координат сьогоднішнього дня, для цілей аналізу потрібно розглядати в тому контексті, який існував на момент прийняття рішення. Бо якби якесь рішення, що виглядає помилковим зараз, у свій час не було прийнято, то нинішня ситуація могла б бути ще гірше. І, зрозуміло, не можна називати лише помилками рішення, які приймалися з початковим розумінням їх корупційної вигідності для окремих і конкретних представників влади.
Коли мова йде про причини і механізм розвитку нинішньої девальвації гривні, ніхто з експертів не бере на себе відповідальність сказати, що він розуміє процес у всіх, нехай навіть досить великих, деталях. Ми ознайомилися з різними думками і постаралися сформувати якусь єдину картину.
Перш за все, хотілося б зупинитися на досить популярною конспірологічної теорії, що курс гривні спеціально понижують. Виключити повністю цього не можна. Але хто це може робити? Не варто забувати про те, що вигода багатьох експортерів від дешевої гривні частково знецінюється тим, що вони також є імпортерами або закуповують імпортні товари в Україні. Тому вони все ж більше зацікавлені в стабільності курсу валют для прогнозованості процесів.
Кажуть, що слабка гривня вигідна уряду, який отримує необхідні доходи для виконання бюджетних зобов'язань. З бухгалтерської точки зору це так. Але бюджет – це багато в чому політичний документ, тому влада не повинна забувати про те, які наслідки для економіки в цілому може мати слабка національна валюта.
Головна ж і безумовна причина глобальної невизначеності в країні – безперервна війна на Донбасі. Незрозуміло, як будуть будуватися відносини з підприємствами, що знаходяться на окупованій території, чи будуть звідти сплачуватися до держбюджету податки, якими будуть реальні витрати на оборону і соцвиплати і т.п.
Інші причини падіння гривні менш невизначені, але досить вагомі:
Грошова емісія
З різних причин, у тому числі для покриття бюджетного дефіциту, доводиться друкувати гривню або емітувати цінні держпапери. Наприклад, якщо 4 листопада залишки на рахунках складали 27,9 млрд грн, то 11 листопада – вже 33,9 млрд. Частина цих коштів йде ("просочується") на валютний ринок і знецінює гривню.
Негативне сальдо зовнішньої торгівлі (торговий дефіцит)
Якщо імпорт перевищує експорт, то валюта йде з країни, що провокує зниження її курсу. Цей показник, як ми зазначили вище, тільки в жовтні став позитивним.
Дії НБУ
Нагадаємо, що в серпні вже був стрибок девальвації гривні – з 12 грн за долар до 14,5. Але тоді, напередодні виборів, влада пішла на те, щоб зафіксувати курс на рівні 12,95, витрачаючи на його підтримку золотовалютні резерви. Напевно, це рішення було правильним, тому інакше ми могли б отримає дещо інший склад Верховної ради. Але після виборів підтримка курсу припинилася.
Гонтарева говорить про це так:
"Ми вирішили відмовитися від ряду адміністративних заходів і вийти на рівноважний курс гривні через те, що потроху запрацювали підприємства в зоні АТО, з'явилася валютна виручка, покращилися макропрогнози, парламентські вибори пройшли без ексцесів, досягнуті домовленості по газу і МВФ підтвердив виділення наступних траншів кредиту. Саме в цей момент ми вирішили відпустити курс, запровадивши щоденні аукціони, на яких банки спільно з регулятором шукають рівноважний рівень гривні ".
Населення ж і інвестори зрозуміли цей крок як сигнал про те, що від вільної гривні треба позбавлятися. Курс звалився, чорний валютний ринок розцвів.
Найближчі перспективи
Гонтарева стверджує, що макроекономічні показники говорять про те, що курс долара повинен йти вниз. Але визнає: валютні сплески будуть доти, поки в країні не буде створено нормально функціонуючий ринок форекс з інститутом маркетмейкеров.
Говорити про лібералізацію валютного ринку в країні ще дуже рано. На сьогоднішній день зберігається ряд адміністративних обмежень. Але НБУ розглядає можливість зниження норми продажу валютної виручки експортерами з 75 до 50% з одночасним скороченням терміну повернення валютної виручки з 90 до 60 днів.
Однак глава НБУ попереджає, якщо ринок протягом короткого часу не досягне рівноваги, то доведеться повернутися до адміністративних заходів (нагадаємо, що за словами міністра фінансів, ефективність цих заходів невелика при нинішньому рівні золотовалютних резервів в країні).
Нинішнє відносне зміцнення гривні поки не сприймається експортерами як сигнал до продажів валюти. Підштовхнути їх зможе, наприклад, виділення чергового траншу МВФ (що мало ймовірно до кінця поточного року при таких темпах формування коаліції і уряду), формування нового уряду і оголошення його програми дій, стабілізація ситуації на Донбасі.
20 листопада стало відомо про те, що Мінфін і НБУ, відповідно до рекомендацій місії МВФ, створюють координаційний комітет високого рівня з метою реалізації узгодженої грошово-кредитної, боргової та бюджетно-податкової політики. У нього входять голова НБУ і керівник структурного підрозділу Нацбанку, який відповідає за проведення грошово-кредитної політики, а також міністр фінансів і керівник структурного підрозділу Мінфіну, відповідальний за проведення боргової політики. За словами Гонтаревої, така співпраця і солідарна відповідальність уряду і Нацбанку сприятимуть стабілізації валютного курсу і поліпшенню умов на грошово-кредитному ринку.
Експерти нагадують, що вартість грошової одиниці будь-якої країни в сучасному світі залежить не стільки від кон'юнктури (вартості товарів, змін у напрямках грошових потоків, дій спекулянтів та ін.), Як від довіри до проведеної в цій країні політиці, причому не тільки економічної.
Читай найсвіжіші новини про Львів
Автор: Кай Кіт
за матеріалами: Сегодня