Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що другий президент України Леонід Кучма планував залишити українську делегацію у ТКГ вже давно, як мінімум у лютому 2020 року, а перший голова держави Леонід Кравчук – гідна заміна.
Про це голова МЗС розповів в інтерв’ю “Главкому”.
“Він (Леонід Кучма) казав, що, напевно, пора йому йти. Однак до останнього часу Леонід Данилович продовжував виконувати свою функцію”, – зазначив міністр.
На думку очільника МЗС, перший президент України має великий політичний досвід і допоможе посилити роботу української делегації.
“Поїздки Леоніда Кравчука в Білорусь іноді закінчуються несподівано в інтересах України – наприклад, розпадом Радянського Союзу”, – пожартував Кулеба.
До слова, нещодавно Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що зберігати дипломатичні відносини з РФ варто для допомоги сотням українських політв’язнів на російській території.
Про це він сказав у інтерв’ю виданню “Главком”.
“У нас сотні політв’язнів, судових процесів, які треба відвідувати… Політично розірвання відносин у 2014 році було б правильним жестом, я ніколи цього не заперечував. Але юридично, з точки зору захисту інтересів своїх громадян, а Росія по-суті полює на них в окупованому Криму, у себе на територіях, це була би помилка”, – сказав Кулеба.
Він зазначив, що Україна зробила правильно, відкликавши cвого часу посла з Росії.
“Безумовно, правильно. І ми робимо правильно, не повертаючи посла до РФ”, – додав міністр.
На його думку, Україні потрібна обмежена дипломатична присутність для захисту інтересів українських громадян.
“Я вважаю, що нинішня конфігурація є найбільш збалансованою і ефективною”, – додав він.
Павло Клімкін, колишній глава МЗС, теж наполягав, що Україні потрібні дипвідносини з Росією для того, щоб допомагати українським політичним в’язням. Він підтвердив свою позицію після відкритого нападу Росії на українські судна біля Керченської протоки в листопаді 2018 року.
Крім того, Дмитро Кулеба назвав компроміси, на які готова йти Україна заради повернення контролю над окупованими районами Донбасу.
“Перше – повний контроль за кордоном України. Друге – статус окремих регіонів Донецької та Луганської областей визначений законодавством і у межах широкої форми децентралізації й відсутності будь-яких прав вето на загальнонаціональні рішення”, – сказав Кулеба.
Також глава МЗС нагадав про заяву президента України Володимира Зеленського про обов’язкове виведення з Донбасу іноземних угрупувань, техніки і роззброєння бойовиків.
“Тобто всі, хто незаконно озброєний, мають бути роззброєні. А вони можуть себе називати хоч “нацгвардія”, хоч “міліція”, хоч “поліція” чи “внутрішні війська”. Про те, як буде забезпечуватись порядок на цих територіях в процесі деокупації, треба домовлятись”, – зазначив Кулеба.