У Києві розпочався інавгураційний саміт платформи по деокупації Криму – Кримська платформа – участь в якому підтвердили 46 країн і міжнародних організацій.
Мета Кримської платформи – повернути питання окупованого півострова в міжнародний порядок денний і посилити політичний та санкційний тиск на Росію. Тож не дивно, що Москва, яка намагається домогтися міжнародної легітимізації російського статусу Криму, прагнула дискредитувати ініціативу Києва і зірвати запланований саміт
В одних країнах російська розвідка і дипломатія докладали зусиль до того, щоб не допустити участі представників цих держав в саміті. Для досягнення своїх цілей росіяни використовували шантаж, підкуп, дезінформацію. При цьому, в інформаційному просторі Кремль прагнув створити картинку, що Кримську платформу підтримують виключно традиційні симпатики України з Центральної та Східної Європи – Польща, Литва, Латвія, Естонія, а саміт пройде в мінімалістському форматі.
Офіційні представники Кремля оцінювали Кримську платформу «як недружній щодо Росії крок, як пряме посягання на її територіальну цілісність». А напередодні саміту кілька одіозних російських експертів звернулися до «колег і всіх жителів країн світу»: саміт Кримської платформи – це провокаційний захід, який може привести до конфлікту в Чорноморсько-Азовському регіоні.
Але планам Кремля збутись не судилось. Захід проходить по плану, а організація відбувається на найвищому рівні.
Сам же Президент Володимир Зеленський на відкритті платформи заявив, що наодинці Україна ніколи не зможе повернути Крим і сподівається, що спільні зусилля держав в рамках Кримської платформи змусять РФ почати переговори про повернення півострова.
“Ми свідомі того, що наодинці наша незалежна країна ніколи не зможе повернути Крим. Нам потрібна дієва підтримка на міжнародному рівні і підтримка на новому рівні питання деокупації українського півострова”.
“Україна спільно з вами починає писати нову главу в історії українського Криму, це глава про деокупацію. Бо саме деоокупація – це кінцева мета моя, нашої держави, мета роботи Кримської платформи. Синергія наших зусиль має змусити Росію сісти за стіл переговорів про повернення нашого півострова”.
Президент повідомив, що офіс Кримської платформи вже почав працювати і буде цілодобово й щоденно моніторити ситуацію з правами людини в Криму, збирати інформацію про зростання військової активності на півострові, відслідковувати екологічну та економічну ситуацію.
“Пропонуємо визначити ваших уповноважених представників, які будуть підтримувати зв’язок з офісом і координувати нашу спільну роботу”, – звернувся Зеленський до представників іноземних держав.
За його словами, на першому саміті Кримської платформи присутні 46 іноземних делегацій.
“Сьогодні відбувається дуже знакова подія. Вперше з моменту окупації Криму це питання винесено на міжнародний рівень. 7 років тому РФ окупувала частину нашої країни. Його (Криму. – Ред.) площа 27 тис. кв. км. Це більше, ніж деякі країни ЄС і світу… Український Крим був гарантією регіональної безпеки. Але сьогодні Крим – це порохова бочка. Від початку окупації Москва втричі збільшила там свою військову присутність. Крим перетворився на військову базу, на територію, де грубо і систематично порушуються права і свободи людини”, – зазначив Зеленський.