Російське вторгнення в Україну стало переломним моментом після закінчення «холодної війни», і воно матиме глибокий і тривалий вплив на світову політику. Про це в своїй статті для The Economist пише професор Пекінського університету Фен Юйцзюнь. Аналітика відомих китайських експертів свідчить про те, що Китай розуміє, що Росії не перемогти і впевнено дрейфує до позиції України в мирному урегулювання.
Війна між Росією та Україною стала катастрофічною для обох країн. З огляду на те, що жодна зі сторін не має беззаперечної переваги, а їхні політичні позиції повністю розходяться, ймовірно, бойові дії не завершаться найближчим часом.
На хід війни впливатимуть чотири основні фактори:
Перший — це рівень опору та національної єдності, який демонструють українці, і який до цього часу був надзвичайним.
Другий — міжнародна підтримка України, яка, хоча останнім часом і не відповідає очікуванням країни, залишається широкою.
Третій фактор — це характер сучасної війни, боротьба, яка базується на поєднанні індустріальної потужності і систем командування, управління, зв’язку та розвідки.
Останній фактор — це інформація. Коли справа доходить до прийняття рішень, глава Кремля Владімір Путін опиняється в інформаційному коконі, завдяки тому, що він так довго перебуває при владі.
Крім ризиків, які Путін має перед собою, війна викликає все більше обурення колишніх радянських республік, оскільки вони усвідомлюють, що імперські амбіції Росії погрожують їхній незалежності, суверенітету та територіальній цілісності.
Переконавшись, що перемога Росії неможлива, ці держави починають дистанціюватися від Москви різними способами — від формування політики економічного розвитку, що менше залежить від РФ, до проведення більш збалансованої зовнішньої політики. Як наслідок, перспективи євразійської інтеграції, яку відстоює Росія, стають менш привабливими.
Відносини Китаю з Росією не є сталими, і на них вплинули події останніх двох років. Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров нещодавно відвідав Пекін, де він і його китайський колега вкотре підкреслили тісні зв’язки між двома країнами, проте політика Китаю уже впевнено змінюється не на користь кремлівського лідера.