Україна, Туреччина та ООН домовилися про рух зерновозів на 31 жовтня. Країни узгодили рух 16 кораблів зерновим коридором у Чорному морі.  

Про це повідомили в представництві ООН. 

12 кораблів рухатимуться на вихід, а 4 – на вхід. Наразі зерновози перебувають у територіальних водах Туреччини. Вони застрягли там після того, як Кремль вирішив зупинити дію угоди. 

Додамо, що Україна, Туреччина та ООН погодилися провести інспекції 40 кораблів, які мають відправитися. Росію про це також сповістили. 

 
Згідно з процедурами, усі учасники координують роботу зі своїми військовими та іншими відповідними органами, щоб забезпечити безпечний прохід комерційних суден у рамках Чорноморської зернової ініціативи, – наголосили в ООН. 

 
Наразі офіційної реакції держави-агресорки на цю інформацію немає. Однак російські ЗМІ з посиланням на джерела в Кремлі повідомили, що “схвалені без Росії рішення ні до чого не зобов’язують”. Що це означає – невідомо. 
 
Зазначимо також, що в ООН називають питання експорту з України вкрай важливим, адже він допоміг врятувати від злиднів близько 100 млн осіб. Це стало можливим через зниження вартості основних продуктів. 

Про це заявив представник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік. 

В ООН наголошують, що відновлення експорту значно вплинуло на зниження цін на пшеницю та інші продукти. Це допомогло врятувати від крайньої бідності близько 100 млн осіб. 

«Індекс цін продовольчої та сільськогосподарської організації ООН знижувався сім місяців поспіль. Згідно з нашими оцінками на основі моделі Міжнародного валютного фонду, зниження цін на основні харчові продукти врятувало непрямим чином близько 100 млн осіб від бідності», – йдеться в повідомленні. 

Водночас, якщо аналізувати дії РФ у цій ситуації – у такий спосіб Росія хоче укласти певну угоду щодо співіснування з країнами Заходу. Про це свідчать заяви Лаврова та Пєскова щодо готовності Путіна до переговорів з Байденом про співіснування. Таку думку озвучив керівник аналітичного відділу Центру контент-аналізу Сергій Стуканов. 

Крім того, наближається саміт G20, який відбудеться 15 листопада в Індонезії. Ймовірно, російський президент планує поїхати на зустріч світових лідерів, тому намагається посилити свої позиції. 

Питання економіки, торгівлі та голоду будуть активно обговорюватися на цьому саміті, тому Росія намагається створити певні переговорні позиції, 
– пояснив Стуканов. 

Ба більше, дії країни-агресорки щодо виходу з зернових угод були цілком прогнозованими. Кремль готував інформаційне поле для відмови від цих переговорів ще коли надсилав лист до ООН з певними додатковими умовами. 

“Росія прямо показала, що готова переукласти цю угоду, але на додаткових умовах”, – зауважив Стуканов. 

Це достатньо давня та улюблена тактика росіян, коли вони спершу укладають угоду на певних умовах для себе та опонентів, а потім шукають приводів не продовжувати цю угоду – зірвати, але звинуватити опонента і відповідно вступити у новий раунд переговорів, 
– констатував Стуканов. 

А вже в новому раунді переговорів, відштовхуючись від наявних позицій, закласти додаткові умови, які були б вигідні саме Росії. 

Росія могла б знайти будь-який привід для того, щоб вийти з зернових угод. І вчорашній інцидент у Севастополі чудово вписується в концепцію поведінки країни-агресорки. Так, в Кремлі заявили, нібито Україна обстріляла російські військові кораблі, які “гарантували безпеку “зернового коридору”. 

За словами Стуканова, ще під час підписання угоди 22 липня в Стамбулі Росія хотіла, щоб далі вона була розширена в напрямку певного перемир’я. Тобто тепер росіяни, ймовірно, вимагатимуть обмеження дій Збройних Сил України в акваторії Чорного моря або загалом Півдня. 

Цей інформаційний привід росіяни, ясна річ, спробують використати для того, щоб “зв’язати руки” Збройним Силам України та відповідно спонукати партнерів не постачати нам далекобійне озброєння, – припустив Стуканов.