На підтримку України із заморожених російських активів Бельгія направить 1,7 млрд євро.

Про це 11 жовтня заявив прем’єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо на спільному брифінгу з президентом Володимиром Зеленським.

Брюссель створив спеціальний фонд для підтримки України обсягом 1,7 млрд євро, який наповнюють з оподаткування заморожених в країні активів рф.

Зі слів де Кроо, Бельгія має намір підтримувати Київ за трьома напрямками, серед яких військова допомога та економічні санкції.

«Третій — це створення Фонду України обсягом 1,7 млрд євро… Джерелом цього фонду стануть мільярдні російські активи, заморожені у Бельгії. Ми в Бельгії маємо оподаткування прибутків цих заморожених активів. Минулого року для нас було чітко зрозуміло, що оподаткування прибутків цих активів має на 100% піти на користь народу України. Ми робили це торік, і цьогоріч зробимо це знову через фонд на 1,7 млрд євро. Цей фонд буде використаний на придбання військової техніки, гуманітарну підтримку, Європейський фонд миру, макрофінансову допомогу тощо,» — зазначив прем’єр.

За останніми розрахунками Київської школи економіки, російська агресія завдала Україні збитків на понад 150 млрд доларів, якими оцінюються фізичні втрати, знищені та пошкоджені інфраструктурні об’єкти та підприємства.

Крім цього, Україна вимушена просити у цивілізованого світу мільярди доларів для компенсації втрачених податкових надходжень та через рекордні видатки на оборону і соціальну підтримку.

З початком політичних циклів у країнах-партнерах зростатиме ризик зменшення зовнішньої фінансової підтримки. Уже зараз політичні сили в різних країнах спекулюють на тому, що кошти платників податків потрібно витрачати не на Україну, а на розв’язання внутрішніх проблем.

Разом з тим уже другий рік тривають дискусії про необхідність використання для відбудови країни заморожених активів Росії та підсанкційних російських олігархів. Проте західні країни дотепер все ще побоювалися конфісковувати їх на користь України. Бельгія — перша в світі країна, яка переступила через всі побоювання.

Утім, поки інші країни побоюються передавати згадані активи на користь України вони продовжують генерувати сотні мільйонів доларів прибутків. Прибутків, частину яких українська влада могла б використати вже зараз, поки фінальне рішення про конфіскацію ще не ухвалене.

У перші ж дні після початку повномасштабного вторгнення країни Заходу заморозили мільярди доларів активів Росії, які перебували на їхній території. Перш за все, йдеться про кошти російського Центробанку, однак крім них під обмеження потрапили ще й активи олігархів, наближених до російського диктатора.

Загальний обсяг заморожених активів оцінюється у 300 мільярдів доларів. Проте ця сума є орієнтовною, адже активи деяких російських олігархів все ще продовжують знаходити у цивілізованому світі, а інші росіяни, такі як Абрамович чи його соратник Швідлер, через суди намагаються вивести свої статки з-під санкцій.

Складність у пошуку російських активів – одна з причин того, чому їх так складно стягнути на користь України.

З публічних повідомлень та заяв відомо, що, наприклад, на території Швейцарії заморожено російських активів на суму 7,5 млрд євро, а на території Великої Британії – на суму 20 млрд євро.

Проте найбільший обсяг заморожених активів Росії розташований на території Євросоюзу.

«Наші партнери кажуть нам, що для стягнення цих коштів на користь України наразі немає юридичного механізму, що, як на мене, означає відсутність політичного консенсусу, адже механізм можливо знайти», – вважає секретар робочої групи з питання санкцій проти Росії Владислав Власюк.

Хоча у ЄС неодноразово висловлювали готовність стягнути російські активи на користь України, за півтора року війни практичних кроків у цьому напрямку так і не було зроблено.