У п'ятницю, 27 липня, виповнюється рівно два роки з моменту призначення Кабінетом міністрів України на посаду в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун. Навколо цього рішення і ефективності її роботи виникало чимало скандалів: подвійне громадянство, махінації з міжнародними закупівлями, корупція в МОЗ…
Громадянка США
Уляна Супрун народилася в 1963 році в Детройті в українській родині, яка іммігрували до Штатів після Другої світової війни. З призначенням на високу посаду в Кабміні постало питання її відмови від американського громадянства, адже державну посаду в Україні не може займати людина з двома паспортами.
Сама Супрун на момент призначення стверджувала, що відмовиться від громадянства Америки, але ось уже другий рік як офіційного підтвердження цьому немає. Тобто, в.о. міністра вже рік як порушує Конституцію України не надаючи жодних доказів про позбавлення іноземного паспорта.
На всі питання народних депутатів і журналістів Уляна завжди відповідала ухильно: "Я є громадянкою України. Я зробила все, що вимагає закон про моє громадянство в Україні, і я служу українській державі".
Незважаючи на відсутність доказів з боку Супрун про відмову від американського громадянства, у Державній міграційній службі України пояснили, що наразі немає законних підстав для позбавлення Супрун українського громадянства.
Нелегітимний міністр
Відповідно до Кодексу законів України про працю, виконуючим обов'язки міністра можна бути тільки три місяці. Потім або кандидатура повинна бути затверджена на посаду, або інша особа має бути призначена виконуючим обов'язки доти, поки не відбудеться призначення міністра охорони здоров'я.
Виходячи з цього, Супрун вже більше півтора року перебуває на своїй посаді незаконно, і все її укази можна оскаржити в суді, чого абсолютно не помічають в Кабміні.
Скандальні закупівлі
На початку січня 2017 року директор Інституту серця Борис Тодуров звинуватив в.о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун в невиконанні програми закупівель для лікування серцево-судинних захворювань на суму 364 млн грн, відмову у відкритті філій Інституту серця в Донецькій і Луганській областях, а також у відмові в державному фінансуванні програми "Штучне серце".
Народні депутати, громадські організації та медичні заклади неодноразово говорили про те, що програма закупівлі ліків Міністерством охорони здоров'я була зірвана. Бюджет виділяв достатньо грошей на закупівлі, але виконані вони були лише частково.
У 2017 році Рахункова палата провела перевірку ефективності міжнародних закупівель лікарських засобів. Дані за результатами аудиту закупівельного процесу 2015-2016 років та першого півріччя 2017 року, який був проведений Рахунковою палатою, показали: процедура закупівлі ліків проходить з порушеннями.
У числі основних порушень з боку Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) вказані непрозорий вибір спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі, наявність дублюючих програм, закупівля препаратів з терміном придатності, що вийшов, закупівля препаратів для дитячої онкології, не призначених для лікування дітей тощо. Фахівці Рахункової палати підкреслюють, що пояснень ні по одному з перерахованих вище фактів МОЗ не надав.
У 2018 році голова рахункової палати Валерій Пацкан повідомив, що Міністерство охорони здоров'я неефективно використовувало 286 мільйонів гривень бюджетних коштів, виділених для лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями за кордоном, з яких 24 мільйони гривень – з порушенням законодавства.
"Вони всі помруть"
У червні 2018 року розгорівся гучний скандал із заступником Уляни Супрун – Олександром Лінчевським, який заявив, що витрачати гроші на онкохворих недоцільно, оскільки "вони все одно помруть".
"Відносно ефективності. Відносно нерезультативності і неекономного використання грошей. У сухому залишку – 25 відсотків пацієнтів, власне, вмирають. Тобто кожен четвертий лікується за кордоном неефективно. Друзі, колеги! Це рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть без варіантів. І ефективність цієї програми – нуль відсотків!" – заявив Лінчевський.
За справу взялася дисциплінарна комісія, яка доручила експертним установам з'ясувати, чи містять висловлювання Лінчевського ознаки образи і приниження гідності, ніяких висновків за станом на 27 липня немає.
У свою чергу Супрун пояснила слова свого заступника досить дивним чином, вона заявила, що Лінчевський просував від імені команди програму для лікування українців за кордоном.
"Олександр Лінчевський від імені команди МОЗ України боровся за програму лікування українців за кордоном, відстоював необхідність лікування всіх, навіть тяжкохворих пацієнтів. Ми як суспільство не маємо права дозволяти відволікати себе від дійсно важливих речей. 42 мільйони українців вимагають змін в лікарнях, а не фейків в телевізорі", – заступилася Супрун за Лінчевського.
Популярне: Скандальний ролик Порошенка: Приходько затримали по дорозі на суд
Недостовірні дані в е-деклараціях
В кінці червня 2018 року джерела з НАЗК повідомили виданню "Українські новини", що в електронній декларації в.о. міністра охорони здоров'я за 2016 рік не вказані доходи в розмірі 13,8 тис. гривень.
За інформацією джерела, агентство прийняло рішення провести повну перевірку декларації Супрун.
На даний момент немає підстав для притягнення чиновниці до відповідальності, якщо вона подасть виправлену декларацію.
"Руйнівниця" міфів
Уляна Супрун ознаменувалася в Україні не тільки введенням в дію медичної реформи – більш ніж спірною, до речі кажучи. Бурхливу реакцію в суспільстві також викликають її пости в соціальних мережах.
Так, в.о. міністра поставила під сумнів існування такої хвороби, як вегетосудинна дистонія і остеохондроз, заявила, що ніякого дисбактеріозу не існує, а від кондиціонера і протягів неможливо застудитися.
Напевно, найбільш обговорюваними зруйнованими міфами став дозвіл "лікаря Супрун" мочити манту і їсти морозиво, коли болить горло.
Під постами чиновниці користувачі соцмереж іронічно коментували поради в.о міністра.
"Це Перемога! Уляна Супрун увійде в історію Незалежної України як найбільш ліберальний представник медицини, яка дозволила мочити пробу Манту і лизати взимку бурульки!", "Шановна Пані Уляно, напевно вам відомо, що в Америці і багатьох розвинених країнах взагалі не визнають пробу Манту показником туберкульозом і не роблять, так навіщо колоти незрозуміло що дітям?", "Мій світ не буде колишнім" тощо.