У олігарха Ріната Ахметова можуть з’явитися проблеми – Володимир Зеленський, президент України, збирається обмежити вплив холдингу ДТЕК, який виконує роботу в енергетичній галузі, повідомляє видання Bloomberg.

Андрій Герус, представник президента, хоче знизити ціни на електроенергію. Втім, поки Рінат Ахметов заперечує наявність конфлікту.

За час перебування президента Зеленського на посаді, антикорупційним органам України вдалося з’ясувати, що основну вигоду від поставок вугілля за схемою “Роттердам +” отримував саме ДТЕК.

ДТЕК є власником 75% ТЕС на території України, а на його частку припадає 80% видобутку вугілля в країні. ДТЕК здобував на власних шахтах відносно дешеве вугілля, а ось електроенергію постачав за завищеною ціною.

Рінат Ахметов надіслав електронного листа в редакцію Bloomberg і повідомив, що він сподівається, що слідство встановить всі деталі справи, і що він “упевнений у торжестві верховенства закону”.

Ахметов вважає, що у нього немає конфлікту з Зеленським, і що вони переслідують спільну мету. І Зеленський, і Ахметов, за його словами, хочуть бачити незалежну, євроінтегровану, сильну і демократичну Україну, в якій буде комфортно інвесторам.

“Роттердам+” Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики і комунальних послуг, ввела у використання в квітні 2016 року. Ціна для ТЕС встановлюється, згідно формули, на базі середньої ціни вугілля з імпортного паритету за останній рік.

Після введення “Роттердам +” зросли ціни на електроенергію. В підсумку ціна за “світло” була прив’язана до вартості вугілля на біржах в Нідерландах. Змова під час впровадження формули “Роттердам+” НАБУ почало розслідувати в березні 2017 року.

Артем Ситник, керівник НАБУ, сказав в жовтні 2018 року, що українці втратили через “Роттердам +” 15 млрд гривень.

У серпні 2019 року НАБУ в рамках розслідування кримінального провадження по справі “Роттердам+” пред’явило підозру Борису Лєсному, радникові директора “ДТЕК Східенерго”, і Івану Гелюху, генеральному директору “ДТЕК Мережі”. Обидва були звільнені під заставу.

А 19 серпня на нараді з питань енергетики за участю Володимира Зеленського було сплановано, що слід зробити для того, щоб змусити ДТЕК Ріната Ахметова знизити ціни на вугілля до 1500 гривень за тонну.

Про це йдеться в публікації “Цензору”.

“У Зеленського вирішили вдарити по монополісту і змусити Ахметова знизити ціни, скоротивши свої прибутки. ДТЕК обіцяє кризу в разі відсутності плану закупівлі вугілля, і це було головним скандалом наради, проведеної Зеленським“, – стверджує головний редактор видання Юрій Бутусов.