Голова Європарламенту Роберта Метсола обговорює можливість надання Україні певних привілеїв, характерних для членів Європейського Союзу, навіть до офіційного вступу країни до ЄС.
У своєму інтерв’ю виданню The Guardian, Метсола акцентувала увагу на тому, що необхідно розглядати варіанти відкриття деяких можливостей для України ще до її повноправного членства в союзі.
Вона розглядає можливість розширення таких переваг як мобільний роумінг для українців, натякаючи на те, що мобільні оператори вже готові до такого кроку. Окрім цього, Метсола розглядає варіант зменшення торгових обмежень, зокрема у сфері аграрної продукції.
«Якщо ми збираємося розширити на ці країни мобільний роумінг – давайте це робити. Оператори мереж вже готові», – зазначила вона.
Метсола також згадала приєднання України до європейської електромережі, що відбулося майже миттєво після початку конфлікту, акцентуючи на важливості політичної волі в таких рішеннях.
«Етап перед вступом також означає доступ до коштів, доступ до університетів, можливість заходити на внутрішній ринок… Ми роками говорили, що Україну не можна приєднати до європейської електромережі – і зробили це за лічені дні, коли почалась війна. Тобто це завжди було питання політичної волі», – зазначила президентка Європарламенту.
Відносно перспектив членства України в ЄС, голова Європарламенту висловила сподівання щодо розпочатку переговорів до кінця поточного року. Вона підкреслила важливість швидкого прийняття рішень у цьому напрямку, щоб уникнути зростання націоналістичних настроїв та євроскептицизму в країнах, що прагнуть до членства в ЄС.
«Якщо постійно відкладати розширення, це лише підживлюватиме націоналізм і крайніх правих. Це підсилить крайні фланги політичного спектру, євроскептицизм. Виборчі кампанії у країнах-кандидатках ведуться, виграються чи програються довкола мрій і сподівань на членство у ЄС», – зауважила Метсола.
Віцепрем’єрка України Ольга Стефанішина також висловила думку, що політичне рішення щодо переговорів може бути прийняте до кінця 2023 року, але конкретні переговори можуть розпочатися пізніше залежно від рішень інших держав-членів ЄС.