Рада безпеки й оборони України ухвалила остаточне рішення щодо створення реєстру заборонених сайтів, повідомляє член робочої групи з питань технічної реалізації реєстру Максим Тульєва.
«Сьогодні на РНБО було прийнято остаточне рішення про створення реєстру заборонених сайтів — того самого Укркомнадзора, яким ми один одного лякали жартома і який ще рік тому здавався просто абсолютно неможливим в Україні», — заявив Тулев.
Також Тулев заявив, що було створено робочу групу з питань технічної реалізації реєстру в яку він входить.
Джерела НВ Бізнес в СБУ підтвердили інформацію про створення реєстру.
Як пояснив сам Тульєв в коментарі dev.ua, реєстр створюється з подачі великих операторів, щоб було зручніше розуміти, які сайти підлягають блокуванню, а які – ні. Він додав, що багато хто з подібних рішень зараз оскаржуються.
У коментарі НВ Бізнес Тульєва зазначив, що робоча група почне повноцінну роботу з понеділка. Він додав, що політичне рішення про створення реєстру вже прийнято.
«В українському законодавстві не прописано, крім рішення суду по дитячої порнографії, не прописано як саме має відбуватися це блокування. Наше оскарження в ЄСПЛ зараз будується на тому, що в Україні немає процедури і немає законної підстави щось заблокувати», — зазначив Тульєва.
Водночас Тульєв додав, що «за цей час можуть поміняти закони».
За його словами в РНБО хочуть розробити технічні вимоги до блокування, які будуть описувати як саме оператори повинні здійснювати блокування сайтів.
За словами Тульєва операторам потрібні прозорі правила гри — прозорий список і механізм блокування.
Нагадаємо, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації створить реєстр забороненого програмного забезпечення. Про це в інтерв’ю LIGA.net заявив глава Держспецзв’язку Юрій Щиголь.
“У нас поки немає реєстру програмного забезпечення, забороненого для використання, але пізніше ми його створимо. Зараз у нас діє тільки реєстр програмного забезпечення, який отримав дозвіл на використання. Держоргани не можуть використовувати програмне забезпечення, яке не має дозволу і не присутнє в такому реєстрі”, – пояснив Щиголь.
У Держспецзв’язку назвали критерії, за якими буде визначатися заборонене ПО.
“Але для того, щоб зробити такий реєстр потрібна лабораторія з дослідження ПО, яку ми побудуємо в цьому році. В інших країнах такі лабораторії повноцінно функціонують. Там досліджується код або його певні функціональні модулі. За аналізом коду, якщо не буде зрозуміло, як він працює, він буде заборонений, поки його безпека не буде доведена розробником”, – додав Щиголь.
Нагадаємо, що в лютому цього року Голосіївський суд Києва прийняв рішення заблокувати доступ до 426 веб-сайтів.
Серед сайтів, які вирішили заблокувати виявилася платформ livejournal.com, портал про криптовалюту Forklog, російський РБК і навіть gist.github.com. Сайти не були заблоковані, оскільки поліція закрила кримінальне провадження.
А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.