Американські журналісти провели власне розслідування, в якому з’ясували, як український депутат створив нелегальний бізнес у США.
Скандальний олігарх Ігор Коломойський сталеливарні заводи та нерухомість у США та через ПриватБанк та Deutsche Bank відмивав незаконно отримані доходи. Про це пишуть у розслідуванні американського видання «Pittsburgh Post-Gazette».
Регулюючі органи Америки та політичні діячі закривали очі на купівлю заводів, а в деяких випадках навіть вступали в змову, піддаючи американських робітників впливу токсинів та інших небезпечних умов праці.
«Одразу після світанку дим піднявся з даху металургійного заводу «Фельман Продакшн», де дугова піч вивергала дим і пил, що хлинули по околицях, покриваючи вдома шаром бруду. Усередині 42-річний зварювальник Террі Генрі почав тремтіти, а пізніше почав спотикатися і впав з болючим головним болем. Чого він тоді не знав, так це того, що він повільно наповнювався токсинами, настільки небезпечними з димів печі, що ринули на фабрику, що згодом лікарі виявили сліди марганцю в основі його мозку», – йдеться в повідомленні.
Допомога, яку американські чиновники надали компаніям пана Коломойського, полягала у відсутності контролю з їх боку. У той час, коли посилювалися попереджувальні ознаки небезпечних умов праці, і уряд мав остерігатися іноземних операторів, які інвестують у галузі, життєво важливі для безпеки нації.
«Неймовірно», – сказав Реймонд Бейкер, фахівець із фінансових злочинів, який кілька разів давав свідчення перед Конгресом про відмивання грошей. «Вони робили різноманітні гімнастичні трюки, щоб не ставити питання, поки гроші йшли в економіку».
Місяць за місяцем робітники всередині банку видавали фіктивні позички підконтрольним олігарху компаніям. Гроші переміщувалися через лабіринт банківських рахунків, що, за аудиторською перевіркою Kroll Inc., ускладнювало відстеження.
Як тільки кошти прибули до Сполучених Штатів, вони були вкладені в нерухомість, у тому числі на більшість сталеливарних заводів, два офісні парки в Далласі, великий виробничий центр в Іллінойсі та чотири офісні вежі в Клівленді, включаючи 31-поверхову висотну будівлю з блискучими стінами, мансардними вікнами й чудовим краєвидом на місто.
Менш як за десять років не менше $750 млн було переведено в США з України – і все це через Deutsche Bank, глобального кредитора, який заплатив мільйони штрафів регулюючим органам США останніми роками за збої у боротьбі з відмиванням грошей.
«Це неймовірна кількість грошей, що затопила ринки США», – сказав Лакшмі Кумар, директор з політики Global Financial Integrity, дослідницької групи у Вашингтоні, округ Колумбія, яка відстежує фінансові злочини.
Пан Бейкер, який колись входив до комісії Організації Об’єднаних Націй з відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом, сказав, що законодавці зобов’язані знати власників об’єктів, коли вони втручаються, щоб допомогти двом підприємствам.
«Ви повинні вміти визначати, з ким ви ведете бізнес. Для мене це елементарно, коли ти пишеш листа на підтримку когось», – сказав він. «Я хочу знати, з ким маю справу. Інакше не пишіть листа».
19 листопада 2021 року стало відомо, що Коломойського викликають до кіпрського суду для розгляду позову ПриватБанку.
Нагадаємо, колишні власники ПриватБанку Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов вивели з нього $5,5 млрд через філію банку на Кіпрі. Схема дозволяла приховувати факт зникнення грошей, оскільки Національний банк України розглядав кіпрську філію ПриватБанку так само як і його національні філії. Чиновники не виявили, що гроші, переведені на Кіпр, виводяться з України. Фінансові регулятори на Кіпрі або не змогли виявити, що банківські перекази на загальну суму $5,5 млрд були підкріплені фіктивними контрактами, або не вжили необхідних заходів, щоб це зупинити.